Přírodovědec Petr Synek sbíral první lanýže s čelovkou na hlavě v italských lesích, dnes je dvorním dodavatelem předních českých restaurací|iHNed.cz | 14.12.2018

Třiatřicetiletý Petr Synek je přírodovědec, maratonec a také obchodník s lanýži. Ne vždy to ale platí v tomto pořadí, záleží na ročním období. Během podzimní sezony Synek především prodává lanýže, zatímco v teplejší části roku bádá o ptačích maláriích. Sportuje ovšem celý rok, jak je na první pohled patrné z jeho štíhlé postavy. S nadsázkou říká, že Čechy učí jíst lanýže a Italy vypisovat faktury.

(...)

Letos dokončil doktorské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde se podílel na výzkumu biodiverzity v rámci Biodiversity Research Group. Na univerzitě stále přednáší o přenosu technologií z vědy do praxe.

V poslední době se věnuje především sběru lanýžů v celém Středomoří. Během "kariéry" lovce lanýžů procestoval se speciálně vycvičenou fenkou Nelou, která houby vyhledává, velkou část Francie, Španělska, Itálie, Slovinska a Istrie.

Publikováno: Čtvrtek 03.01.2019 10:20

Kategorie: