Připravme se na sucho v Indii|Lidové noviny | 23.6.2018 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 11

říká Václav Cílek. Pokud budou suchem ohrožené velké a bohaté země, zahýbe to světovými cenami potravin

Česká republika letos zažila brzký nástup léta, sucho začalo už v jarních měsících a květen byl nejteplejší od začátku sledování. „Nejsme ani tak ohroženi tím, co se děje u nás, ale tím, co se děje okolo. Skutečná rizika a šoky přicházejí z ciziny,“ říká geolog a ekolog Václav Cílek.

(...)

Václav Cílek * Geolog a klimatolog vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, specializoval se na ložiskovou geologii. * V letech 2004 až 2012 řídil Geologický ústav Akademie věd. * Dlouhodobě se věnuje proměnám české krajiny, klimatickým změnám a otázkám životního prostředí. * Je popularizátorem vědy, publikuje v médiích a napsal několik knih. * Za dvě z nich – Krajiny vnitřní a vnější a Makom: Kniha míst – získal v roce 2005 cenu Toma Stopparda, kterou uděluje Nadace Charty 77 autorům za významné a inspirativní dílo, získal také Cenu ministra životního prostředí za rok 2006.

Publikováno: Pondělí 25.06.2018 10:45

Kategorie: