Přímý pohled do života kořenu| média

Tým doktora Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy právě publikoval studii ve významném vědeckém časopise Nature Plants. Práce týmu, který je podpořen prestižním juniorským grantem Evropské výzkumné rady (ERC), spočívala v přesné analýze rychlé reakce buněk rostlinných kořenů na fytohormon auxin. Na studii se podíleli i kolegové z pražské VŠCHT či University of Tasmania.
Hlavní autor studie Matyáš Fendrych a první autor Nelson Serre. Foto: Eva Medvecká

scienmag.cz| 21.7. 2021
Přímý pohled do života kořenů

“Během své předchozí práce v IST (Institute for Science and Technology) v Klosterneuburgu v Rakousku jsem zjistil, že reakce buněk na auxin dokáže být nečekaně rychlá, což není v souladu s tím, jak chápeme auxinovou signální dráhu.,” popisuje genezi aktuálně řešeného problému Fendrych. “Přesně tento problém se náš tým pokouší rozlousknout – a náš nový článek nás přibližuje k pochopení mechanismu rychlé odpovědi na auxin,” vysvětluje Fendrych.

ceskatelevize.cz|20.7.2021 (18:20)
Český výzkum v prestižním časopise Natur Plants

ct24.cz|20.7.2021
Čeští vědci zkoumají, jak se rostliny orientují pomocí gravitace

Dřív se k měření potenciálu využívaly elektrody, nyní vědci ukázali, že to lze řešit pomocí mikroskopu. „To je takový metodický přínos, že jsme schopní rostliny pozorovat, aniž bychom je příliš stresovali a příliš do nich zasahovali,“ podotkl Fendrych.

ukforum.cz|20. 7.2021
Fendrych u dalšího objevu, popisuje ‎rychlou funkci auxinu

„Víme, že rostlina detekuje směr gravitace pomocí přesýpacích škrobových zrn v kořenové čepičce a spojení s elongační zónou zajišťuje fytohormon auxin, ale stále zde zůstává mnoho neznámých,“ popisuje pro magazín Forum Fendrych. Když kořenová špička zjistí, že se změnil směr gravitace – když kořen špatně zatočí, vyšle auxinový signál na spodní stranu kořene, který tamním buňkám „řekne“, že mají přestat růst a kořen tak může změnit směr svého růstu.

zemedelec.cz|20.7.2021
Vědci využili nový postup zkoumání buněk v rostlinném kořenu

Propojení zajišťuje právě auxin. Pokud špička zaznamená změnu směru gravitace, vyšle auxinový signál na spodní stranu kořene, který tamním buňkám „sdělí“, že mají přestat růst a kořen tím může změnit směr svého růstu. „Doposud ale nikdo nezačal zjišťovat, proč se to vlastně děje a jaký význam má depolarizace pro gravitropismus kořene,“ uvedl Fendrych.

ceskavedadosveta.cz|20.7.2021
Čeští vědci zkoumají, jak rostliny vnímají gravitaci

Vědci vyšli z pozorování rostlinných fyziologů, která ukazovala, že přítomnost auxinu mění rozložení elektrického náboje na obou stranách buněčné membrány. Ten ovlivňuje metabolické i signální děje buňky. „Doposud ale nikdo nezačal zjišťovat, proč se to vlastně děje a jaký význam má depolarizace pro gravitropismus kořene,“ uvedl Fendrych.

iHned.cz|20.7.2021
Rostliny reagují na změny gravitace nečekaně rychle. Český objev se dostal do prestižního vědeckého magazínu

K tomu, aby se člověk orientoval v prostoru, využívá své smysly. Ty posílají informace přes nervy do mozku a ten je zpracovává. Jak je to ale u rostlin? Jak například kořeny poznají, jakým směrem mají růst a jak celý tento proces probíhá? To se snaží zjistit tým Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

ceskatelevize.cz|19.7.2021 (2:20)
Český výzkum v prestižním časopise Natur plan

seznam.cz|19. 7. 2021
Vědci využili nový a šetrnější postup zkoumání buněk v rostlinném kořenu

Tým Matyáše Fendrycha z PřF UK zkoumá růsty kořenů a analyzuje především základní druh tropismu, tzv. gravitropismus - to, jak se kořen rostliny orientuje vůči gravitačnímu poli země. „Gravitace je to první, v čem se rostoucí kořen rostliny orientuje v případě, že nemá k dispozici jiné navigační klíče - jako je například voda,“ uvedl Fendrych.

Publikováno: Středa 21.07.2021 11:05