Příliš časná puberta Lidové noviny | 21.5.2016 | Rubrika: Relax, Petr Sedlák

Ještě před sto lety začínala puberta u dívek kolem dvanáctého roku. Před padesáti lety se start posunul
na deset let, nyní je to pár měsíců po devátých narozeninách. Růstový antropolog Petr Sedlak z Karlovy univerzity říká, že to nejsou příznivé zprávy. Na vině je obezita, navíc ne vždy patrná na první pohled. U chlapců je to ještě složitější. Hormony
z tukové tkáně je mohou vést ženským směrem.

Obezita u dětí může způsobit dřívější nástup puberty a ubrat jim centimetry z výšky. Oba trendy už ukazují dílčí studie. Růstový antropolog z Přírodovědecké fakulty UK Petr Sedlak je členem pracovního týmu, který se snaží získat peníze na celostátní antropologický výzkum (známý pod zkratkou CAV), z nějž by vyplynula další podrobná data. Už teď ale říká, že trend není nikterak pozitivní. Obavy z toho, že dětem začne puberta už v osmi letech, tak jak se už na populační úrovni ukazuje ve Spojených státech amerických, jsou podle něj namístě. Viníka podle něj máme mimo jiné hledat v tukové tkáni.

(...)

Publikováno: Pondělí 23.05.2016 12:00