Představí Mendělejeva|Metro | 4.3.2019 | Rubrika: Školy | Strana: 19

Před 150 lety D. I. Mendělejev publikoval práci popisující periodický zákon prvků a přitom i první verzi periodické tabulky prvků. V té seřadil tehdy známé prvky nejen podle jejich rostoucí atomové hmotnosti, ale i podle jejich chemické podobnosti. Jeho práce je s Přírodovědeckou fakultou UK spjatá velmi úzce především díky významnému českému vědci, Bohuslavu Braunerovi, který s ním spolupracoval. Fakulta se proto rozhodla oslavit výročí sestavením velké expozice se vzorky prvků v jejich elementární podobě. Výstava zahrnuje především malé, střední i velké vzorky prvků často v krystalické podobě a je doplněna interaktivní dotykovou obrazovkou, kde se uživatel dozví podrobnější informace o jednotlivých prvcích. Slavnostní otevření interaktivní tabulky prvků se uskuteční ve středu 6. března ve 14 hodin před posluchárnou CH1 v Chemickém ústavu Přírodovědecké fakulty UK, Hlavova ulice 8 v Praze 2.

(...)

Publikováno: Pondělí 04.03.2019 14:55