Před 50 lety zemřel v USA významný český fyzik Vladimír Vand|Zpravodajství ČTK | 3.4.2018 | 09:00 | Rubrika: vat

Významný český fyzik Vladimír Vand, který zemřel před 50 lety, 4. dubna 1968 v USA, se zabýval se proměnnými hvězdami, jeho hlavní přínos tkví v popisu difrakce rentgenového záření na dvoušroubovici. Jeho dílo není v ČR moc známé a doceněné, i když za svého působení v Anglii v poválečných letech inspiroval k analýze struktury DNA britského biologa a fyzika Francise Cricka, jednoho ze tří nositelů Nobelovy ceny (1962) k vyřešení stavby dvojšroubovice. V archivu Francise Cricka lze najít dopis, který vypovídá o jejich spolupráci.
Vladimír Vand se narodil 6. února 1911 na Ukrajině, kde jeho otec patřil k odborníkům na stavbu cukrovarů a lihovarů. Po vypuknutí první světové války se rodina vrátila do Prahy. V roce 1937 vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, později pracoval ve Spektroskopickém ústavu. V roce 1934 se stal předsedou sekce hvězd proměnných, byl demonstrátorem Astronomického ústavu Univerzity Karlovy. Věnoval se také spektroskopii a publikoval v Říši hvězd řadu podnětných článků.
Po emigraci koncem 40. let se věnoval převážně krystalografii. Působil v několika britských vědeckých organizacích, v roce 1953 odešel do USA, kde působil jako profesor Státní univerzity v Pensylvánii. Velmi progresivně přistupoval k počítačům, je považován za jednoho z průkopníků využívání výpočetních metod.

Publikováno: Středa 04.04.2018 16:50

Kategorie: