Poznat zdravou gorilu dnes není vůbec snadné|Mladá fronta DNES | 2.7.2018 | Rubrika: Brno a jižní Morava | Strana: 19

Parazitolog David Modrý zkoumá ve Rwandě přenos infekcí mezi chráněnými lidoopy a lidmi

Během května a června strávil David Modrý pět týdnů v africké Rwandě. Letos byl v Africe už podruhé, kolikrát se tam podíval za svůj život, už prý ani nepočítá.
Profesor Modrý z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity a z Biologického centra Akademie věd ČR už 15 let studuje přenos infekčních nemocí mezi lidoopy a lidmi. Spolu s Klárou Petrželkovou z Ústavu biologie obratlovců vede mezinárodní tým veterinářů a biologů z univerzit v Česku, USA, Japonsku a Austrálii. Od letošního roku se věnují výzkumu horských goril ve Rwandě. Kromě toho, že zjišťují, kteří parazité a v jakém množství chráněné gorily ohrožují, mají ještě jiný důležitý úkol. Určit hranici, kdy je gorila ještě zdravá a kdy potřebuje pomoc veterináře.

(...)

David Modrý (49) * Jako parazitolog působí na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně, již také vystudoval. * Pracuje v týmu, který se věnuje infekcím afrických lidoopů; nezkoumá jen horské gorily, pracuje i se šimpanzi, deset let studoval nížinné gorily v rovníkové Africe. * Tým je rozptýlený na čtyřech institucích – Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně, Ústavu biologie obratlovců a Parazitologickém ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakultě UK v Praze. * Rád cestuje a fotografuje, a jak sám říká, už ani nerozlišuje, kdy je to práce a kdy koníček. * Má tři děti.

Publikováno: Pondělí 02.07.2018 14:30

Kategorie: