Polovina českých dětí má nálepku „nemanželské“|Pražský deník | 30.10.2018 | Rubrika: Události | Strana: 4

K početí dítěte snubní prsten nepotřebujeme, domnívají se Češi. Stali se jedním z nejsvobodomyslnějších národů v Evropě – mimo svazek manželský se tady rodí skoro 44 procent dětí.
Přibývá také potomků, kteří otce nemají ani neoficiálně. Skutečně vyrůstají v neúplných rodinách.
Jenomže to má podle demografů řadu úskalí. Ta začínají už v porodnici: miminka, kterým chybí otec, podle nich mívají až dvakrát častěji nižší porodní váhu.
Dokonce třikrát častěji se také rodí mrtvá.
Vypozorovali to odborníci z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, když zkoumali osudy 176 405 novorozených českých dětí. Potomky bez otců podle nich mívají spíš mladé matky s nižším vzděláním.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 01.11.2018 16:25