Počasí předpovídáme přesněji než Norové, říká meteorolog Daňhelka. Jestli ale bude letos bílá zima, to ČHMÚ říct neumí|iHNed.cz | 4.1.2019

Za okny vytopené kanceláře náměstka ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jana Daňhelky fučí ledový vítr a na chvíli se objeví i sněhové vločky. Pro letošní zimu a rozhovor o předpovědích počasí v čase změny klimatu nečekaná kulisa.
HN: Teď sice padá sníh, ovšem o Vánocích pršelo a bylo teplo. Není současné ochlazení jen krátkodobé? Dočkáme se letos opravdové zimy?
Poslední takzvaně krutou zimu, bohatou na sníh, jsme zažili v roce 2006. Jak to bude letos, je i nyní těžké říci. U nás se na několik týdnů nebo měsíců předpovídá strašně složitě. Nemáme žádný jednoznačný faktor, který by průběh následující zimy nebo i léta ovlivňoval.

(...)

Studoval Přírodovědeckou fakultu UK, obor fyzická geografie.
Hned po škole nastoupil do Českého hydrometeorologického ústavu, nejprve na oddělení hydrologických předpovědí, kde jako hydrolog ve službě zažil povodeň 2002, poté se stal vedoucím předpovědního pracoviště.
* Dnes je náměstkem ředitele pro hydrologii. Je také členem poradní skupiny Komise pro hydrologii Světové meteorologické organizace. Působí navíc externě na katedře fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno: Úterý 08.01.2019 14:30

Kategorie: