E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Plošné trávení hrabošů|média

ČT1|13.8.2019
Proti plošnému trávení

"Plošné použití přípravku Stutox odmítají vědci. K obezřetnosti vyzývají i při použití jedu v jednotlivých lokalitách."

Pavel Kindlmann, Ústav pro životní prostředí, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy:
"Tím snad nejlepším – z těch špatných řešení – je přímá aplikace do děr těch hrabošů. Ale je to věc pracná a taky ne úplně čistá, protože ta chemie se přece jen do té půdy dostane."

(...)


21stoleti.cz|12.8.2019
Jed proti hrabošům se zatím plošně aktivovat nebude

(...)

Problém spočívá v tom, že akutní působení způsobuje uhynutí až v řádu hodin, tedy dostatečně dlouhou dobu, aby intoxikované, oslabené a dezorientované zvíře bylo napadeno dravcem. Navíc účinná látka Stutoxu II fosfid zinečnatý, který se v žaludku přeměňuje na velmi jedovatý fosfan, může působit chronicky a způsobovat další poškozování organismu,“ upřesňuje profesor Cajthaml.

(...)


Naše-voda.cz|12.8.2019
Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší, povolení pouze do hraboších nor

(...)
Jed Stutox II je podle ředitele Ústavu pro životní prostředí PřF UK Tomáše Cajthamla nebezpečný pro všechny živočichy, kteří s ním přijdou do styku. „Kromě hrabošů zejména pro další hlodavce, ptáky a predátory hlodavců, včetně malých šelem a zejména dravých ptáků. Problém spočívá v tom, že akutní působení způsobuje uhynutí až v řádu hodin, tedy dostatečně dlouhou dobu, aby intoxikované, oslabené a dezorientované zvíře bylo napadeno dravcem. Navíc účinná látka Stutoxu II fosfid zinečnatý, který se v žaludku přeměňuje na velmi jedovatý fosfan, může působit chronicky a způsobovat další poškozování organismu,“ upřesňuje profesor Cajthaml.
(...)


ČT24|12.8.2019
Kdo chce sypat jed proti hrabošům na pole plošně, musí požádat o výjimku

(...)

Plošné použití stutoxu odmítají i vědci

K obezřetnosti vyzývají i vědci při použití jedu v jednotlivých lokalitách. „Nejlepší reálná možnost z těch všech špatných je aplikovat jedy přímo do hraboších děr. Ale je to věc pracná a taky ne úplně čistá, protože chemie se přece jen do půdy dostane,“ uvedl Pavel Kindlmann z Ústavu pro životní prostředí z Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
(...)


Obnovitelně.cz|10.8.2019
Chemická válka proti hrabošům pozastavena. Přirození předátoři a pestrá krajina jsou řešení

(...)
 “Plošné trávení hlodavců přitom může mít zcela zásadní dopady na přírodu a životní prostředí, jejichž vyčíslení dalece přesahuje hodnotu ztracené úrody. Požadujeme proto pozastavení platnosti tohoto rozhodnutí a urychlené svolání širokého panelu, kam budou sezváni odborníci z řad zemědělců, myslivců, přírodovědců a ochranářů, včetně státních orgánů ochrany přírody,” uvádí ve svém stanovisku prof. David Storch.

(...)


aktualne.cz|9.8.2019
Hraboš není žádná myška, diví se kritice farmáři. Brzy zamíří do měst, varuje komora. 

(...)

"Jelikož úřad povolil i aplikaci jedu na povrchu země, může dojít dokonce k otravě přímo pozřením jedu; v přímém ohrožení jsou tak kromě divokých zvířat i domácí psi a kočky. Zkušenosti z minulosti ukazují, že tyto následky jsou očekávatelné s vysokou pravděpodobností - jen na Olomoucku v roce 2005 kvůli plošné aplikaci jedů uhynuly stovky zajíců a srnců, v roce 2010 pak téměř 1500 racků chechtavých," uvádí David Storch, předseda výboru České společnosti pro ekologii z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

(...)


tyden.cz|8.8.2019

Aplikace jedu na hraboše může ohrozit psy i kočky

Výbor České společnosti pro ekologii je znepokojený povolením plošné aplikace jedu proti hrabošům. Může ohrozit nejen sovy, ale také volavky nebo zákonem chráněné krkavce. Protože úřad povolil aplikaci jedu i přímo na zem, jsou podle něj ohrožené sežráním jedových granulí kromě divokých zvířat také domácí kočky nebo psi. Informoval o tom předseda výboru z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy David Storch. Výbor požaduje pozastavení platnosti povolení aplikace jedu a jednání odborníků. Ministerstvo zemědělství již avizovalo, že svolává takové jednání na pátek.

(...)


České noviny|8.8.2019
Jed proti hrabošům otráví podle MŽP ptáky, zemědělci postup hájí  

Povolení plošného trávení hrabošů na polích ohrozí podle ministerstva životního prostředí další zvířata a ptáky, ale podle Agrární komory ČR je tento postup nutný. Český svaz ochránců přírody zemědělcům doporučil místo chemie hlubokou orbu, která však podle komory není tak účinná. Prezident komory Zdeněk Jandejsek řekl ČTK, že otravy jiných zvířat nehrozí a hlodavci naopak mohou ohrozit lidi přenášením chorob. Trávení povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), spadající pod ministerstvo zemědělství (MZe). To svolalo na pátek jednání s odborníky ohledně metod likvidace hlodavců.

(...)
________________________________________________________________________________________________________
Hospodářské noviny| 8.8.2019
Zemědělský ústav povolil jedy proti hrabošům. Uškodí ptákům, je to krok o 50 let zpět, kritizuje ministerstvo

(...)
Výbor České společnost pro ekologii je znepokojený povolením plošné aplikace jedu proti hrabošům. Může ohrozit nejen sovy, ale také volavky nebo zákonem chráněné krkavce. Protože úřad povolil aplikaci jedu i přímo na zem, jsou podle něj ohrožené sežráním jedových granulí kromě divokých zvířat také domácí kočky nebo psi. Ve čtvrtek o tom informoval předseda výboru z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy David Storch. Výbor požaduje pozastavení platnosti povolení aplikace jedu a jednání odborníků. Ministerstvo zemědělství již avizovalo, že svolává takové jednání na pátek.

(...)
_________________________________________________________________________________________________________

Parlamentní listy|8.8.2019
Saša Vondra přirovnal Babiše k Saddámu Husajnovi. Šílenec tu rozprašuje jedy, přidal Kalousek. O co šlo?

(...)

Předseda výboru České společnosti pro ekologii David Storch z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, upozornil, že jed mohou sníst třeba i domácí psi a kočky nebo zákonem chránění krkavci. Pokud navíc po pozření otrávených hlodavců zemřou dravci, bude se jejich populace obnovovat pomaleji než populace hrabošů. Aplikace jedu tak nakonec podle Storcha paradoxně přispěje k většímu rozšíření hrabošů.

(...)

_________________________________________________________________________________________________________

Finance.cz|8.8.2019
Jed proti hrabošům otráví podle MŽP ptáky, zemědělci postup hájí

(...)

Plošné trávení kritizují kromě MŽP i ekologické organizace. \"Zejména je pro nás nepochopitelné povolení v remízcích a polních příkopech, které jsou často jediným útočištěm polních ptáků,\" uvedl Václav Zámečník z České společnosti ornitologické. Jed mohou sníst třeba i domácí psi a kočky nebo zákonem chránění krkavci, uvedl David Storch z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který je předsedou výboru České společnosti pro ekologii. Pokud navíc po pozření otrávených hlodavců zemřou dravci, bude se jejich populace obnovovat pomaleji než populace hrabošů. Aplikace jedu tak nakonec podle Storcha paradoxně přispěje k většímu rozšíření hrabošů.

(...)
_________________________________________________________________________________________________________

 

Publikováno: Pátek 09.08.2019 13:05

Akce dokumentů

Kategorie: