Planeta kvůli lidem přichází o koaly i motýly. Zbudou jen krysy a švábi|zpravy.iDNES.cz | 23.6.2019 | Rubrika: Zprávy iDNES.cz / Mazlíčci

(...)

Osmdesát tisíc. Zdánlivě vysoké číslo, jež ovšem ve světě zvířat znamená kritický stav. Před několika týdny přišla z Austrálie alarmující zpráva, že populace koalů medvídkovitých – vedle klokanů nejznámějších vačnatců světa, klesla právě pod tuto pro vědce magickou hranici. Tento oblíbený chlupáč je tedy takzvaně „funkčně vyhynulý“.
V praxi to znamená, že tato zvířata sice z krajiny zcela nevymizela, ale přežívají v počtu, který už není schopný dát život dalším dostatečně silným a životaschopným generacím. Zvláště když obývají obrovská, mnohdy od sebe izolovaná teritoria.
Smutnou zprávu o osudu roztomilých medvídků přinesla organizace Australian Koala Foundation, která bojuje za záchranu těchto zvířat. Podle Zdeňky Křenové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která se mimo jiné zabývá ochranou přírody v Česku i ve světě a populační biologií ohrožených druhů, lze medvídka koalu vnímat jako symbol vymírání druhů nejen ve světě, ale i u nás.

(...)

Publikováno: Pondělí 24.06.2019 16:20