Planeta je na prahu šestého hromadného vymírání. Ohrožen je milion druhů, varuje zpráva OSN|média

ct24.cz | 6.5.2019 | Rubrika: Věda

Odhady předpovídají, že vyhynutí hrozí zhruba deseti procentům druhů hmyzu. Sedmdesát pět všech plodin pěstovaných člověkem přitom závisí na přítomnosti živočišných opylovačů. „Hmyz a obecně bezobratlí velmi přispívají k recyklaci živin. Ale to hlavní je, že hmyz představuje vlastně potravní základnu pro velkou část obratlovců,“ konstatoval David Storch z katedry ekologie při Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.Konflikty na spadnutí.

Deník N | 7.5.2019 | Rubrika: Biodiverzita | Strana: 7
Šesté vymírání: jsme na prahu kolapsu

(...)

Naléhavost problému si však nějaké kroky nejspíš vynutí. „Jsme na prahu šestého hromadného vymírání. Během existence zeměkoule došlo k pěti vymíráním a dneska už je opět jedna osmina druhů vyhynutím ohrožena. Hrozí, že po mnoha milionech let přichází období, kdy by mohla velká část našich organismů vyhynout. A je to poprvé, kdy hromadné vymírání není způsobené pádem meteoritu nebo výbuchem sopky, ale působí je živá bytost. A ještě k tomu živá bytost, která si myslí, že je inteligentní,“ řekl Deníku N profesor Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty UK.

Publikováno: Pátek 24.05.2019 11:25

Kategorie: