E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Plán ministerstva selhává: lůžek pro akutně nemocné ubývá, chybí však místa pro seniory, Hospodářské noviny 18.1.

Hospodářské noviny | 18.1.2016 | Rubrika: Události | Strana: 5 | Autor: Veronika Rodriguez | Téma: Přírodovědecká fakulta

 

Pacientská lůžka roky mizí z českých nemocnic. Ruší se místa pro akutně nemocné, jejichž potřeba například díky moderní medicíně průběžně klesá. Podle předpokladů ministerstva zdravotnictví by ale tato lůžka neměla zanikat úplně – měla by se „stěhovat“ do zařízení, která pečují o seniory a nemohoucí, jichž v populaci skokově přibývá.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který je právě dva roky ve funkci, proto před časem slíbil, že ustaví speciální komisi, která na vznik potřebných lůžek dohlédne. Z plánu ale potichu sešlo a počet míst pro seniory stále nepřibývá. „Žádná komise neexistuje a ani není plánovaná,“ říká dnes ministr Němeček.
Nepříznivou bilanci lůžek dokládají výroční zprávy Všeobecné zdravotní pojišťovny i hlasy z konkrétních nemocnic. Třeba v roce 2013 zmizelo ze špitálů 2571 akutních lůžek, počet míst pro následnou péči se ale téměř nezměnil – rostl jen o 189. O rok později byla čísla podobně špatná, byť řádově nižší: nemocnice zrušily 235 postelí, lůžko následné péče ale nevzniklo ani jedno.
„A stejně to bylo i v loňském roce. Zaznamenali jsme jediný pozitivní případ v celé republice, kdy jedna nemocnice ve Frýdlantu převedla svá zrušená lůžka interny na následnou péči,“ říká Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic. K podobnému kroku sáhla ještě nedaleká nemocnice v Semilech.
„To je ale všechno. Česku chybí jakákoliv koncepce, děje se to nahodile a živelně,“ zhodnotil situaci ve špitálech Fiala. Přitom potřeba zřizovat akutní lůžka v nemocnicích se snižuje – moderní medicína už dokáže řadu zákroků vyřešit během jedné návštěvy pacienta v ambulanci. Počet dní strávených na nemocničním lůžku při jedné hospitalizaci se tak jen za posledních pět let snížil podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky z původních 7,2 dne na 6,8.
Počty akutních lůžek jsou v Česku podle Eurostatu dokonce naddimenzované. Zatímco tuzemské nemocnice zřizují 470,2 akutního lůžka na sto tisíc obyvatel, ve Švédsku je to sotva polovina – 201,2. Nižší počty akutních lůžek mají nemocnice v Británii, Itálii, Francii či Španělsku. Vyšší statistiky v tomto ohledu vykazují sousední Rakousko a Německo.
Naopak lůžka následné péče jsou stále potřebnější.
Během čtyřiceti let se počet osmdesátiletých seniorů zvýší podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí až čtyřnásobně. V nemocnicích je ale podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky jen necelých osm tisíc lůžek následné péče.
„Populace stárne. Navíc přibývá i pacientů s demencí, Alzheimerovou nemocí a dalšími postiženími, pro které jsou tato lůžka potřeba,“ podotýká hejtman Kraje Vysočina a současně předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Běhounek.
Nemocnice transformaci lůžkové péče odkládají a důvod je jednoduchý: lůžka pro následnou dlouhodobou péči jsou málo placená. Problém je také s proplácením péče o pacienty, kteří v „eldéenkách“ tráví déle než tři měsíce. Podle zdravotních pojišťoven je v takových případech zřejmé, že víc než zdravotní problém lidi na lůžku drží to, že rodina nesehnala pro nemohoucího seniora ošetřovatele nebo místo v domově důchodců.
„Ministerstvo zdravotnictví spolu s resortem práce a sociálních věcí by proto mělo už konečně definovat následnou dlouhodobou péči a vyřešit její financování. Doposud ministerstva příslušnou materii nevydala, takže se s tím obtížně pracuje,“ říká Běhounek.
Ministerstvo práce a sociálních věcí už podle mluvčího Petra Habáně základní koncepci sestavilo. „Je ale pravda, že diskuse ještě naplno neběží,“ přiznal Habáň.
Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka byl prozatím jen sestaven pracovní tým.
V Česku potřebuje aktuálně ošetřovatelskou péči na lůžku následné péče kolem 170 tisíc lidí, další budou postupně přibývat.

***

DRAHÁ PÉČE O SENIORY Lůžka následné péče se dnes nevyplatí Zatímco jeden ošetřovací den v léčebně dlouhodobě nemocných stojí kolem 1340 korun, stejně dlouhý pobyt na běžném oddělení v krajské nemocnici přijde na 4035 korun. Fakultním nemocnicím pojišťovna vyplatí ještě víc – až 7005 korun. Seniorů přibude Aktuálně potřebuje ošetřovatelskou péči okolo 170 tisíc lidí, další budou přibývat. Počet osmdesátiletých lidí se během 40 let zvýší až čtyřnásobně. Jen v Praze bude žít podle demografů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy více než 66 tisíc seniorů nad 85 let. Výdaje na jejich péči se zvednou ze 30 miliard korun, které dlouhodobá péče stojí dnes, na 60 miliard korun.

Publikováno: Úterý 19.01.2016 11:45

Akce dokumentů

Kategorie: