Odborníci hledají nový způsob léčby rakoviny|Haló noviny | 30.10.2018 | Rubrika: mozaika zajímavostí | Strana: 12

Odborníci z Centra nádorové ekologie zkoumají buňky v prostředí v okolí nádoru. Hledají novou léčbu některých druhů rakoviny, kde současná příliš nefunguje. Na svou práci získali evropský grant 300 milionů korun. Každý rok je v Česku nově diagnostikován nádor u 80 000 lidí, s rakovinou jich žije půl milionu. Asi 30 000 Čechů ročně jí podlehne.
Základní léčbou je v současné době operace. »Odstraním-li tumor, může mít pacient už jinde po těle nastěhované
nádorové buňky. Ty mohou být spící řadu let. A potom nějaký podnět vede k tomu, že se buňky probudí a začnou se stěhovat dál,« vysvětlil hlavní vědecký koordinátor centra a přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Karel Smetana. Kromě lékařské fakulty se na výzkumu podílí Přírodovědecká fakulta UK a Akademie věd ČR, spolupracují také se zahraničními pracovišti.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 01.11.2018 16:25