Obyvatel ČR přibývá |média| 3.10.2017

ČT1| 3.10.2017 | 12:00 | Pořad: Zprávy ve 12
Obyvatel ČR příbývá

Obyvatel České republiky přibývá. Za posledních pět let jejich počet stoupl o více než 73 tisíc. Stalo se tak hlavně kvůli cizincům. Do tuzemska přišlo nejvíc Slováků a Rusů, naopak o něco ubylo Vietnamců. Populace ale zároveň stárne, a to přesto, že se rodí více dětí. Nová čísla přinesl Český statistický úřad.

ČT24| 3.10.2017 | 22:00 | Pořad: Události, komentáře
V Česku přibývá lidí

A v Česku přibývá lidí. Za posledních pět let stoupl počet obyvatel o víc než 70 tisíc. Celkem nás loni bylo 10 578 820 přesně. Na přírůstku se samozřejmě podílí hlavně cizinci, nejvíc Slováci a Rusové. Naopak Vietnamců ubývá. I když se v posledních letech rodí více dětí, česká společnost přesto stárne. Průměrnému obyvateli republiky bylo loni 42 let. Lidé nad 65 let představují skoro pětinu populace. Zvyšuje se podíl svobodných a rozvedených. Téměř polovina dětí přichází na svět mimo manželství.

Jiřina KOCOURKOVÁ, vedoucí katedry demografie a geodemografie, Přírodovědecká fakulta UK /Studio ČT24, 3. 10. 2017/

Zvýšený počet živě narozených dětí je daný hlavně zvýšenou intenzitou plodnosti, která v současné době už přesáhla tu úroveň 1,6 dětí v průměru na jednu ženu. To znamená v tomto ukazateli té úrovně plodnosti, to znamená jak často rodí ženy děti, jsme se přiblížili hodnotě z roku 1993.

ČT1| 3.10.2017 | 19:00 | Pořad: Události
Porodů i obyvatel přibývá

Na vítání občánků v pražských Kbelích dorazilo sem do obřadní síně celkem 7 dětí. Narozených v první polovině letošního roku. Nejen v této městské části počet narozených dětí stoupá. Jen v minulém roce jich přišlo v Česku na svět přes 112 tisíc. Podle odborníků především díky ekonomickému růstu.

Publikováno: Neděle 08.10.2017 12:25

Kategorie: