Obyčejných doktorů ubývá|média

Chrudimský deník | 23.5.2019 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1
Obyčejných doktorů ubývá. A bude hůř.

Klasické medicíně zvoní v pohraničních regionech a na venkově hrana. Staří praktici odcházejí do důchodu a mladí chtějí dělat „lepší“ práci ve městech. Pardubický kraj – Venkov stále více zápasí s nedostatkem lékařů - praktiků, obyčejných zubařů, pediatrů i gynekologů. A bude jen hůř.
Podle studie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se v příštích deseti letech bude situace dále zhoršovat právě v odlehlých regionech, kde už nyní je lékařů nedostatek: v příhraničí na Králicku, na Moravskotřebovsku, ale také v okolí Poličky či Skutče.

Havlíčkobrodský deník | 23.5.2019 | Rubrika: Češi v číslech | Strana: 8
Jak budou mizet lékaři z krajů? Problém bude sehnat především doktory pro děti

Demografové odhadují, že lékaři mohou být za deset let nedostupní hlavně pro obyvatelstvo v pohraničí, bývalých vojenských újezdech a také lokalitách na pomezí jednotlivých krajů. Lidé v některých regionech budou mít za pár let problém sehnat lékaře. Ukazuje to analýza, kterou s pomocí dat Všeobecné zdravotní pojišťovny zpracovali demografové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Boleslavský deník | 23.5.2019 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2
Část ordinací pro děti má za pár let zmizet

Lékařů bude v příštích desetiletích ubývat. Odchody starších doktorů do penze a mladších do zahraničí nejsou ničím neobvyklým už dnes – a dramatickou změnu k lepšímu nelze v celostátním měřítku očekávat. Právě naopak.
Naznačuje to studie vzniklá na Přírodovědecké fakultě univerzity Karlovy.

orlicky.denik.cz | 23.5.2019 | Rubrika: Z regionu
Obyčejných doktorů ubývá. A bude hůř

"Venkov stále více zápasí s nedostatkem lékařů; praktiků, obyčejných zubařů, pediatrů i gynekologů. A bude jen hůř.
Podle studie Přírodovědecké fakulty univerzity Karlovy se v příštích deseti letech bude situace dále zhoršovat právě v odlehlých regionech, kde už nyní je lékařů nedostatek: v příhraničí na Králicku, na Moravskotřebovsku, ale také v okolí Poličky či Skutče.

kolinsky.denik.cz | 23.5.2019 | Rubrika: Z regionu
Pětina ordinací pro děti má za pár let zmizet​

"Naznačuje to studie vzniklá na Přírodovědecké fakultě univerzity Karlovy. Její řešitelský tým, v jehož čele stál Luděk Šídlo, se zabýval modelováním budoucí dostupnosti primární zdravotní péče. Zvlášť pro některé kraje nepřináší příznivou vizi: lékařů v první linii bude ubývat – a možnost volby lékaře by se tak mohla stát pouhou teorií nebo vzpomínkou. A představy o snadné dostupnosti ordinace v místě bydliště planou iluzí. Mnohde si doktory nebudou lidé vybírat, ale shánět.

Naše Valašsko - regionální týdeník | 27.5.2019 | Rubrika: Datové téma | Strana: 8
Jak budou mizet lékaři z krajů?

„Půjde především o obyvatelstvo na hranicích Středočeského a Olomouckého kraje,“ nastiňuje konkrétní oblasti Boris Burcin z katedry demografie a geodemografie Univerzity Karlovy. Záležet ale bude na mnoha okolnostech, podotýkají autoři analýzy.
Třeba na tom, jak staří lékaři už nyní v daných regionech působí. Čím je věkový průměr zdravotníků vyšší, tím větší je i pravděpodobnost, že tam lékaři časem „dojdou“.

Benešovský týden | 28.5.2019 | Rubrika: zpravodajství | Strana: 11
Lékaři se mohou pro některé obyvatele stát nedostupnými​

Potíže mohou mít i pacienti z takzvaných vnitřních periferií, to znamená Češi žijící na hranicích jednotlivých krajů. „Půjde především o obyvatelstvo na hranicích Středočeského a Olomouckého kraje,“ nastiňuje konkrétní oblasti Boris Burcin z katedry demografie a geodemografie Univerzity Karlovy.

Publikováno: Středa 29.05.2019 16:30

Kategorie: