O hodinu méně spánku, v noci se mění čas na letní. Střídání má skončit nejpozději v roce 2021|irozhlas.cz | 30.3.2019 | Rubrika: Zprávy z domova

(...)

Česko zatím vyhraněný názor nemá, říká mluvčí resortu dopravy Lenka Rezková. „V současné době máme dva roky ke stanovení jednotného postupu a následné dohodě všech členských států. Doposud se mluvilo o upřednostnění standardního, tedy středoevropského času, ovšem bude záležet na dohodě všech států Evropské unie.“

Ke stejné volbě se přiklání i lékaři a biologové. Standardní, zjednodušeně nazývaný zimní čas, je totiž pro tělo přirozenější, říká Zdena Bendová z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Argument, že je v létě dlouho vidět, naprosto chápu. Mám to také ráda, ale z našeho medicinského pohledu bychom měli uvažovat o listopadu, prosinci a lednu jako o měsících, kterých se změna týká. Právě ranní světlo je velice důležité pro to, aby náš organismus správně fungoval,“ vysvětluje Bendová.

(...)

Publikováno: Pondělí 01.04.2019 16:55