Nové znění ruské bezpečnostní strategie - Petr Dostál, Horizont ČT 24

Dana ZLATOHLÁVKOVÁ, moderátorka
--------------------
Rusko má novou strategii národní bezpečnosti, podepsal ji prezident Vladimir Putin. Do výčtu hrozeb zařazuje kromě terorismu a extremismu, taky Spojené státy a NATO. A dál široké definice, pod které se schová leccos, hrozbou pro Rusko jsou podle dokumentů i organizátoři takzvaných barevných revolucí nebo ti, kteří ničí tradiční duchovní a morální hodnoty.

--------------------
Je to jeden z takzvaných základních dokumentů. Strategie ruské národní bezpečnosti definuje národní zájmy, priority, cíle, ale také hrozby, s nimiž se země potýká. Každých 6 let prochází zhruba 50stránkový dokument revizí, naposledy to bylo v roce 2009.

Libor DVOŘÁK, komentátor ČRo Plus
--------------------
Já si myslím, že změny jsou dosti podstatné, protože samozřejmě už v té předchozí redakci se mluvilo o tom, že jaksi hlavní hrozbou pro Ruskou federaci je Severoatlantická aliance a případné její další rozšiřování východním směrem.

--------------------
Rusové považují za hrozbu pro národní bezpečnost nově taky větší počet aliančních vojáků ve východní Evropě a přesun vojenské techniky blíže k ruským hranicím.

Libor DVOŘÁK, komentátor ČRo Plus
--------------------
Víme, že tohle je od roku 2004 největší bolest Vladimira Putina a vlastně také hlavní důvod, proč se jaksi úplně odklonil od Západu a připadá si Západem oklamán.

--------------------
Hrozbou pro Rusko jsou podle dokumentů dál i Spojené státy a nově, i když ne úplně explicitně i Evropa. Podle nové strategie Západ vytváří ohniska napětí, negativně ovlivňuje ruské národní zájmy a hlavně brání integraci postsovětského prostoru. USA a Evropa prý podpořily protiústavní převrat na Ukrajině, kde proto hrozí dlouhodobá nestabilita.

Petr DOSTÁL, politický geograf, Přírodovědecká fakulta UK
--------------------
Putin chce, aby Rusko se dostalo vlastně do staré sovětské pozice superpower, aby byl vlastně partner Spojených států, to je, to je podle mě vůbec nejdůležitější myšlenka, která vlastně nejenom tuhle strategii a vůbec i geopolitické jednání Putina a jeho administrace vlastně určuje.

--------------------
Podle nové verze bezpečnostní strategie má Rusko zároveň se Západem budovat partnerství, v řadě oblastí totiž sdílí zájmy, hlavně ty ekonomické. Jan Novák, Česká televize.

Publikováno: Úterý 05.01.2016 09:45

Kategorie: