Nová zonace na Šumavě|ČRo Plus | 12.3.2019 | 21:10 | Pořad: Den v 60 minutach

V Národním parku Šumava by se mohla podle vědců, ekologů i místních ponechat divoké přírodě až polovina území. Správa národního parku ale navrhla v nové zonaci k nerušenému přírodnímu vývoji jen 27 % území. Zonace se tvoří na dalších 15 let, kdy se nebude měnit. Jak dnes uvedlo Hnutí DUHA, bez přísné ochrany by tak zůstala celá řada cenných míst jako rašelinné a podmáčené smrčiny v oblastech okolo horské Kvildy, které jsou chráněné i mezinárodně. Hnutí DUHA spolu s vědci Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy navrhují, aby první, tedy přírodní zóna s nejpřísnější ochranou zabírala 53 % území národního parku. Naším dalším hostem je Pavel Kindlmann, vedoucí oddělení biodiverzity, Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Dobrý večer. Z čeho ten váš návrh vychází, aby se divoké přírodě ponechalo na Šumavě přes polovinu území národního parku?

Pavel KINDLMANN, vedoucí oddělení biodiverzity, Ústav výzkumu globální změny, Akademie věd
--------------------
Vychází z takzvaného naturového mapování. O co jde? Když naše republika vstoupila do EU, tak součástí toho procesu vstupu bylo, že jsme museli vymapovat biotopy v naší republice a z nich vytipovat takzvané evropsky významné lokality, které se pak staly součástí sítě Nautura 2000. A my tedy víme, kde který biotop je. A my jsme vzali mapy jednotlivých biotopů, v Národním parku Šumava, které by byly poškozeny tím, když se tam bude kácet nebo se prostě nějakým způsobem zasahovat a ty jsme si položili před sebe, superpozicí jsme vlastně získali mapu toho, co by měly být ty bezzásahové zóny. Protože ono ne všechno k ochraně přírody musí být bezzásahové. Například orchideové louky naopak se musí kosit, jinak orchideje zmizí.

(...)

Publikováno: Úterý 19.03.2019 15:45