Nová šance pro léčbu cukrovky|Téma | 27.10.2017 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 16

Celkem 1,1 milionu Čechů má cukrovku. Sto tisíc diabetiků 1. typu a milion 2. typu žije díky umělému inzulinu. Díky vyspělé medicíně a pokročilým technologiím mají méně zdravotních komplikací než dřív. Cukrovka je nemoc léčitelná, ale dosud nevyléčitelná. Biolog RNDr. TOMÁŠ KOBLAS (39), Ph. D., z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny zkoumá a nachází nové cesty, které by mohly vést k úplnému vyléčení cukrovky. Umí přeprogramovat buňky, které mají ve slinivce přirozeně jinou práci, tak, aby produkovaly inzulin. Nebo buňky, které inzulin produkují, ale pacient jich má už žalostně málo, rozmnožit. Na tento výzkum získal nově grant nadačního fondu Neuron. Tak zaklepejme na dveře s nápisem Laboratoř Langerhansových ostrůvků Centra experimentální medicíny IKEM.… Co je nového ve světě vědy kolem diabetu?

(...)

Tomáš Koblas (39) absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK. Od roku 2004 je členem pracovního týmu Laboratoře Langerhansových ostrůvků IKEM. Působil na stážích v USA, Izraeli, Belgii, Francii a Itálii. Je řešitelem nebo spoluřešitelem řady výzkumných projektů na téma diabetes.

Publikováno: Pátek 27.10.2017 09:45

Kategorie: