NIKDO MĚ NECHCE, JSEM OŠKLIVEJ!|Instinkt | 28.3.2019 | Rubrika: společnost fenomén | Strana: 22

Svoje finanční mecenáše našli i hadi, ač se jich dost lidí štítí. Onen odpor zdědil člověk po dávných předcích, kteří žili v přírodě a setkávali se s těmito zvířaty častěji než dnešní obyvatelé měst. „V genetické výbavě máme hady zakódovány jako nebezpečné. Kdo jim nevěnoval pozornost, mnohdy nepřežil a nemohl svoji DNA předat potomkům,“ míní docent Daniel Frynta z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, autor mnoha studií o vztazích člověka ke zvířatům. Zjednodušeně řečeno, uchováváme si v paměti standardní obraz hada, na nějž reagujeme. Naznačil to výzkum na Předním východě, kde žijí mnohem jedovatější plazi než v Evropě. „Když jsme místním ukazovali obrázek jakékoli zmije, hodnotili tohoto hada jako hodně nebezpečného,“ podotýká docent. A v té souvislosti připomíná poznatek odborníků na výzkum mozku.

(...)

„Krásu zvířat hodnotí obě pohlaví i všechny věkové skupiny téměř shodně,“ vysvětluje docent Daniel Frynta z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, autor výzkumů zaměřených na vztah lidí k živočichům. Se svým týmem sbíral informace v Africe, Asii, Evropě i dalších kontinentech. Podle jeho zkušeností jsou parametry krásy po celém světě podobné. Výsledky výzkumu, uveřejněné časopisem Science of Nature, ukazují, že v pražské zoo patří do první desítky nejkrásnějších savců především kočkovité šelmy.

Publikováno: Pondělí 01.04.2019 16:45

Kategorie: