Netradiční, zajímavé, praktické - Dnes, 2.2. 2016, nový obor Globální migrační a rozvojová studia

Obory s budoucností

Po vysoké škole nemusíte trávit život rozjímáním v univerzitní knihovně.
Pokud se zaměříte na nanotechnologie, práci v charitě či bezpečnost potravin, budete mít zajímavé práce nad hlavu.

Psychologie, analytická chemie, klasická filologie, teoretická matematika, klínopis, estetika nebo římské právo jsou univerzitní klasika, kterou z akademické sféry ani po desítkách let nic nevymýtí. Pak jsou ovšem obory, které prosáknou na univerzitní půdu z praxe, protože jejich absolventi chybějí ve firmách, výzkumných laboratořích, školách nebo v ordinacích.
Právě takovým způsobem pronikla například na filozofickou fakultu v Olomouci indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch, jak se jmenuje obor, který se poprvé otevře v akademickém roce 2016/2017.
„Jejich absolventi najdou uplatnění v mezinárodních cestovních kancelářích a společnostech, službách a odvětvích specializujících se na pohostinství,“ vysvětluje Ivona Barešová, vedoucí progresivní Katedry asijských studií, kde se před pěti lety začala vyučovat také japonština pro hospodářskou praxi. Tu loni následovala i stejně zaměřená korejština.
Úplně nový a hodně aktuální je také obor globální migrační a rozvojová studia na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Těm, kteří by si snad obtížně představovali náplň studia, stačí nahlédnout do anotace oboru, kde se píše, že „cílem je poskytnout teoretické vzdělání a praktické dovednosti zájemcům o otázky mezinárodního rozvoje, mezinárodní migrace, integrace cizinců a související problémy“. Pak je jasné, že v souvisloti s válkou na Blízkém a Středním východě a nekončícím proudem uprchlíků bude co řešit ještě dlouho.

(...)

Publikováno: Úterý 02.02.2016 09:40