Nechte půlku Šumavy přírodě, žádají aktivisté Mladá fronta DNES | 27.7.2016 | Rubrika: Z domova - Pavel Kinl

Už více než 60 tisíc lidí podepsalo petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava, kterou v úterý její tvůrci přinesli do Senátu na veřejné slyšení.
„Nárůst zástavby v Národním parku Šumava je téměř největší v republice,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Kritizoval v Senátu to, že na Šumavě přibývají vily bohatých lidí, kteří si tam zřizují letní sídla.
„Posláním národních parků je uchovat v moři civilizovaného světa ostrovy nedotčené přírody. Pouze tady můžeme vidět, jak vypadá prales se staletými stromy a tlejícími kmeny nebo divoká řeka,“ píše se v petici.
Má tři požadavky. Jedním je přijetí takového zákona, který zachová alespoň současnou rozlohu území ponechaného přírodě, to jest 30 procent národního parku, a stanoví jeho postupné rozšíření alespoň na 50 procent do roku 2030.
Hlavním cílem zákona má být ochrana přírody. A do třetice má podle petičního výboru, do nějž kromě Bláhy patří herec Petr Vacek a Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, zákon vypadat tak, že na Šumavě omezí další výstavbu.

(...)

Publikováno: Středa 27.07.2016 12:15