Nanotrubičky pro lepší ukládání dat|Lidové noviny | 13.3.2019 | Rubrika: Medicína & Věda | Strana: 16

Čeští vědci odhalili vlastnosti materiálu z uhlíkových nanotrubiček, díky kterým je teoreticky možné ukládat větší množství digitálních dat. Objev učinil tým z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pod vedením českého vědce Günthera Kletetschky. Jejich studii otiskl odborný časopis Scientific Reports. Výjimečné vlastnosti odhalili vědci tím, že nanotrubičky vystavovali různým frekvencím magnetického pole. Aby bylo možné nahrát více informací na určitou plochu média, je potřeba menší plocha na jeden bit záznamu. Dosud ale bylo nutné zachovat určitou velikost magnetických zrníček, aby byl zachován stabilní magnetický signál. V kombinaci s uhlíkovými nanotrubičkami se zrníčka mohou dostat pod zatím nejmenší možný limit, a být tak použita v nevídané hustotě magnetického záznamu. Technologie harddisku by se tak podle vědců mohla posunout novým směrem.

Publikováno: Úterý 19.03.2019 15:40

Kategorie: