Na Pálavě našel nejmenší včelu v republice. Nicotěnka měří čtyři milimetry|25.8.2019| Denik.cz

Najít tak malého tvora není nic jednoduchého a i odborník k tomu potřebuje trochu štěstí. „Hledal jsem něco jiného a náhodou mi uvízla v síti tato včelka,“ přiblížil Dedek.

Pro bližší prozkoumání takové včely je podle něj ideální binokulární lupa. Mikroskop je pro tyto účely nepoužitelný. Zvětšuje příliš.

Kromě nicotěnky nejmenší Dedek našel ve stejné lokalitě také nicotěnku měnlivou. „Obě včelky jsou vzácné a jsou ohrožené vyhynutím. Patří na Červený seznam bezobratlých České republiky,“ informoval Dedek.

Podle odborníků potřebují mít nicotěnky pro přežití správný biotop. „Musí mít odhalený písek a takových oblastí je málo,“ podotkl Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy .

Publikováno: Středa 28.08.2019 11:35

Kategorie: