Motýli do Votic přiletí v létě natrvalo - Příbramský deník, 10.12. 2015

Motýli do Votic přiletí v létě natrvalo

Příbramský deník | 10.12.2015 | Rubrika: Příbramsko | Strana: 2 | Autor: ZDENĚK KELLNER | Téma: Přírodovědecká fakulta

Ochrana fauny ČR z Příbramska buduje na Benešovsku motýlárium

Votice – Po roce mnohdy nepříliš viditelných prací, končí ve votické Ochraně fauny ČR období příprav, po nichž se už naplno rozběhne projekt, který je v České republice naprosto ojedinělý. Už příští rok začne fungovat votické motýlárium. Ale ne to umělé, tropické, ale ryze naše, které představí naše druhy motýlů.
Motýlárium vzniká v areálu někdejších skleníků nad bývalou továrnou Tesla. Najeho přípravě se podílí tým odborníků z Přírodovědecké fakulty UK Praha, prestižních fotografů a samozřejmě „domácích faunovských“ Pavlů, Křížka a Zadražila. „V letošním přípravném období bylo nutné skleníky zbavit náletových dřevin, odstranit sklo, vyřezat obrovské množství ocelových trubek topení,“ připomněl Pavel Křížek, předseda a zakladatel občanského sdružení Ochrana fauny České republiky se sídlem v Hrachově na Příbramsku.
Skleníky na ploše téměř jedenácti set metrů čtverečních bude ještě potřeba, před vytvořením finální podoby motýlária, vyčistit. Souběžně členové organizace pracovali také na rekonstrukci výstavních prostor základny a generálky se dočkaly i tamní toalety. To vše už má Ochrana fauny za sebou a nyní začínají finální práce.
„Je to zemní úprava kolem skleníků, budování jezírka, recepce, učebny přímo ve sklenících, odchovny motýlů a v neposlední řadě to nejdůležitější, vytvoření biotopů pro modelové druhy našich motýlů,“ pochvaluje si přípravu sezony Pavel Křížek.
Současně připomíná, že místo ve votické motýlí oáze najdou jak mokřadní, tak i stepní společenstva.
Jenže nejen hmyzem žijí členové sdružení. Souběžně s vznikem motýlária musí také vybudovat nové expozice hendikepovaných zvířat ze záchranné stanice na Hrachově, která je rovněž součástí zařízení Ochrany fauny ČR.
„Pro malé děti tu vybudujeme i hrací prvky a invalidé se budou díky bezbariérovosti v celém areálu pohybovat bez nutnosti asistence druhých,“ říká Pavel Křížek a slibuje, že veškeré shora popsané práce skončí napřesrok v červenci.
Projekt podporuje město Votice a vznik motýlária vyjde na dva miliony korun, polovinu z toho zajistil Středočeský kraj. Zbylé prostředky zaplatí ze svých prostředků Ochrany faunyČRa její sponzoři.
Zajímavé na celém projektu je také to, že Ochrana fauny ČR se o reklamu kvůli jiné práci příliš nestarala. Apřesto si tam našla cestu tisícovka návštěvníků. „Podle ohlasu už teď vidíme, že lidé mají od motýlária velká očekávání a těší se na jeho otevření. My se budeme snažit udělat maximum, aby se motýlům i lidem u nás líbilo,“ řekl Křížek.
Ochrana fauny ČR je známá tím, že přichází s projekty, které jsou originální a motýlárium, to jen potvrzuje.
„Cílem záměru vzniku motýlária je přitáhnout zájem veřejnosti k problematice drastického úbytku motýlů a hmyzu v krajině jako celku,“ vysvětlil Pavel Křížek a připomněl ještě, že tento stav zapříčiňuje zejména chemizace prostředí, nešťastná zemědělská politika státu, sečení luk v krátkém časově ohraničeném období, vytváření průmyslových plodin na úkor květnatých luk. „Bystrý pozorovatel přírody prostě nemůže nevidět, že motýli z krajiny mizí.
Motýlárium bude mít za úkol ukázatúžasnýa fascinující svět motýlů a hmyzu.
Na projekt motýlária bude poté navazovat zřizování motýlích rezervací v krajině, exkurze veřejnosti za motýly do přírody a další kroky,“ plánuje už nyní zakladatel Ochrany faunyČRPavel Křížek.

Publikováno: Čtvrtek 10.12.2015 09:30

Kategorie: