Molekulární biolog Lukáš Čermák: Poznal jsem, jak těžké je "rybařit" ve špičkové laboratoři v New Yorku iHNed.cz | 13.10.2017

Zkoumat lidské buňky je jako lovit ryby.
"Vezmeme bílkovinu, napíchneme ji na háček, hodíme do rybníka a čekáme, co se chytí. Může to být štika, ale taky čudla nebo starý hrnec," říká úspěšný vědec.

(...)

Lukáš Čermák (42)
* Narodil se v Praze, po gymnáziu vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Doktorandské studium absolvoval částečně v Ústavu molekulární genetiky AV ČR a částečně na Albert Einstein College of Medicine, kde se zabýval mechanismy hojení kůže.
* V roce 2008 odjel pracovat jako postdoktorand na New York School of Medicine, do laboratoře vedené Michelem Paganem, kde se věnoval problematice vzniku lymfomů. Výsledky jeho výzkumu otisknul renomovaný mezinárodní vědecký časopis Nature.
* V současnosti pracuje v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd.
* Je ženatý, má dvě děti. Je nositelem a ambasadorem stipendia Marie Sklodowské-Curie.

(...)

Publikováno: Pondělí 16.10.2017 11:50