Migranti se hromadí na Balkáně - demograf Zdeněk Čermák v Horizontu ČT 24,

Čas začátku 39:40.

--------------------
Mimo jiné, co ještě zaznělo na tom summitu z úst maďarského premiéra Viktora Orbána, a to, že jeho země přijela do Bruselu jako pouhý pozorovatel, protože poté, co postavila plot na hranicích se Srbskem a Chorvatskem, je pouhý pozorovatel. Poté, co se Maďarsko ohradilo plotem, soustředí se nápor na Chorvatsko a Slovinsko. Tam od minulého týdne přišlo na 60 tisíc lidí a dvoumilionová země situaci nezvládá. Dalším kritickým bodem je hranice mezi Srbskem a Chorvatskem, kde natáčel Lukáš Mathé.

--------------------
Další zastávka na dlouhé cestě. Autobusy přivážejí běžence do Berkasova po tisících denně. Tahle skupina uprchlíků přijela na srbsko-chorvatskou hranici před malou chvílí. Nevědí, kam jít, ptají se všech kolem sebe. Až na hranici musí šlapat ve tmě dva kilometry pěšky. Tam je provizorní tábor. Noc v něm tráví pod širým nebem, i když teploty padají k nule. Ohřát se má šanci málokdo. Ráno se situace vyhrocuje. U zátarasů na hranici se tísní stovky lidí. Netrpěliví běženci už nechtějí čekat, než je úřady přes hranici pustí, tak se do Chorvatska vydávají sami po rozbahněných polích. Pohraničníci nakonec migrantům přestanou bránit úplně. Cesta je na chvíli volná. I pro Iráčana Sammiho. Pracoval v Malajsii jako lékař. Když mu vypršelo vízum, zamířil rovnou do Turecka a dál do Evropy.

Sammi Abbas ABDUL, irácký uprchlík
--------------------
Do Iráku se nevrátím. Kdybych se vrátil, tak mě zabijí. Možná půjdu do Německa, do Švédska, já nevím.

--------------------
Berkasovu chybí lékařská péče nebo teplé oblečení. Pomoc ze značné části organizují čeští dobrovolníci.

Jan SKALNÍK, koordinátor českých dobrovolníků
--------------------
Není tady v tuhle chvíli dostatek zkušených lidí, a to nejenom od dobrovolníků, ale především od profesionálních organizací.

--------------------
Tábor se na chvíli vyprázdnil. Brzo tu ale bude znovu plno. Míří sem další autobusy a tisíce běženců jsou na cestě. Lukáš Mathé, Česká televize, Berkasovo.

--------------------
A hostem Horizontu je demograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Zdeněk Čermák. Dobrý večer.

Dobrý večer.

--------------------
My jsme před chvílí slyšeli vlastně aktuální zprávy z dalšího summitu, který vypadá, že opět neskončí nějakým trvalým řešením, které by aktuálně vyřešilo ty ožehavé problémy. Jaká je vaše reakce třeba na ty návrhy, které tam zazněly nebo respektive které jsou v tom návrhu a teď vypadá, že opět skončí pod stolem?

--------------------
No, tak, já myslím, že to musíme vidět jako řešení komplexně tý, celý tý krize, která tady je, že to není samo..., že to není jaksi samospásné řešení, že to je součást, která by měla navazovat na další a další kroky. Takže je jasné, že tady jde podle mě, tady jde primárně o zajištění určité humánní, humánního přístupu k těm uprchlíkům, který se v současný době v té oblasti Balkánu nacházejí a díky té nekomunikativnosti mezi jednotlivými zeměmi balkánskými a vůbec i toho přijetí, který začíná v Řecku, tam prostě dochází k poměrně, k poměrně velkým jaksi zmatkům, řeknu-li to takto a tím výsledkem tady toho jednání by mělo být teda nějaké zlepšení informovanosti mezi těmi zeměmi a pokus o jakousi regulaci, regulaci těch toků tak, aby nedocházelo k nějaký humanitární katastrofě, protože blíží se zima a tam se nacházejí desetitisíce migrantů, kteří jsou bez přístřeší, bez prakticky jídla a tak dále.

--------------------
Když narážíte na tu blížící se zimu, podle Mezinárodní organizace pro migraci do Řecka tento týden každý den přijíždělo devět tisíc lidí, což jsou rekordní počty. Dá se, proč tolik lidí vlastně, vlastně přijíždí právě teď? Snaží se to dokázat ještě před tím, než doopravdy přijde ta krutá zima, než se zavřou ty hranice?

--------------------
A, no, těch hypotéz, v podstatě jsou v zásadě dvě, jedna je tedy, že se očekává, že samozřejmě to Egejské moře potom bude daleko bouřlivější v zimních měsících a ti migranti se snaží využít ještě příhodné dny, pokud to je možné. Druhá hypotéza samozřejmě je ta, že ty ruské nálety, tak jak o tom bylo hovořeno v těch předchozích vstupech, o něco zase jaksi povzbudily tu vlnu migrantů.

--------------------
Evropa vlastně teď mluví stále o posílení ochrany vnějších hranic, o, řekněme, lepším rozdělení lidí ještě v těch zemích, ze kterých přicházejí na ty, kteří ten azyl pravděpodobně i dostanou, na ty, kteří budou odmítnuti, ale s tím vším vlastně, co vidíme, k čemu to směřuje, k vytvoření nějakých záchytných táborů, řekněme, třeba v Řecku nebo v Turecku s podporou Evropské unie?

--------------------
Ano, ano, to je jeden z velice důležitých bodů toho řešení tý migrační krize nebo uprchlický krize, abych byl přesnější, je to zachycení na těch vnějších hranicích, ať už hned za hranicemi nebo, pokud možno, ještě lépe i v tom Turecku, i když to jsou samozřejmě politicky velice, velice složitý, složitý problém, jo, takže tady, tady to je velice jaksi, znovu opakuju, velice důležitý to řešení. Já bych ještě, jestli můžu, krátce se vrátil k tomu jednání. Já jsem si tam všimnul z těch šestnácti bodů, který jaksi poskytlo ČTK k tomu minisummitu, tak tam se taky jeden z bodů objevuje tedy jakýsi návrat k tomu dublinskému způsobu vyřizování azylu, to znamená, že by země měly možnost odmítnout vstup uprchlíků, kteří nepožádají o, o azyl v té dané zemi. To je docela zajímavá zase změna, protože před tím, že jo, to Německo, teda konkrétně Angela Merkelová přeci vystoupila před těmi dvěma měsíci s tím, že ti uprchlíci mohou procházet do Německa bez žádosti a že by se měla umožnit volná cesta. Teď je jakási snaha se vrátit k zákonnému řešení nebo řešení podle, podle pravidel, která tady fungovala před tím.

--------------------
Uvidíme tedy, kam dospěje ten summitu, který se aktuálně odehrává v Bruselu. Tolik Zdeněk Čermák. Díky za váš čas.

Publikováno: Pondělí 26.10.2015 12:35

Kategorie: