Migrační krize|ČT 24 | 29.8.2018 | 22:00 | Pořad: Události, komentáře

Ano, my tady máme připravenou úhrnnou tabulku, ze které je patrné, že počet uprchlíků ve světě přibývá. Kvůli válkám, násilí a pronásledování bylo loni na útěku dohromady 68 a půl milionů lidí. Po páté za sebou rekordní číslo. Loni ho zvýšil mimo jiné odchod myanmarských Rohingů do Bangladéše. Většina běženců ale podle OSN hledá útočiště ve své původní zemi. Platí to například o Sýrii nebo Afghánistánu. Jen menší část volí cestu za hranice. Většina uprchlíků je taky mimo domov už delší dobu, více než rok. Nově se loni rozhodlo odejít 16 milionů lidí. Statisticky vzato 44 tisíc denně. I když, jak jsme říkali, globální čísla rostou. Situace ve Středozemí se oproti předchozím letům zklidnila. Od začátku roku tam OSN zaznamenala 72 tisíc migrantů. Nejvíc jich zamířilo po moři z Afriky do Španělska, skoro polovina z celkového počtu. Itálii a Řecku patří přibližně čtvrtinové podíly ve srovnání s víc než milionem příchozích z roku 2015, kdy krize vyvrcholila, jsou to zlomky.

Michal KUBAL, moderátor
--------------------
A ve spojení jsme s Tomášem Kučerou, geografem a demografem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, dobrý večer.

(...)

Publikováno: Pondělí 03.09.2018 10:55