E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMichael Bojdys - zisk ERC grantu - různá média

 

 

Chemik z UK dostal na výzkum evropský grant za 40 milionů

Ilustrační foto.

03.11.2015 15:01

Vědec Michael Bojdys, který pracuje na katedře organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, získal prestižní evropský pětiletý grant za téměř 1,4 milionu eur (37,9 milionu korun). Udělila ho Evropská výzkumná rada. Podpořit má výzkum funkčních nanomateriálů, které budou moci sloužit jako základ pro elektroniku budoucnosti. Hlavním úkolem těchto grantů je podpora excelentního výzkumu.

 

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/veda-a-my/chemik-z-uk-dostal-na-vyzkum-evropsky-grant-za-40-milionu_361122.html

 


 

Chemik dostal na výzkum čtyřicet milionů z Evropy

 

Mladá fronta DNES | 4.11.2015 | Rubrika: Praha | Strana: 17 | Autor: (ČTK) | Téma: Přírodovědecká fakulta


Praha

Vědec Michael Bojdys, který pracuje na pražské katedře organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, získal evropský pětiletý grant za téměř 1,4 milionu eur (37,9 milionu korun). Udělila ho Evropská výzkumná rada.
Podpořit má výzkum funkčních nanomateriálů, které budou moci sloužit jako základ pro elektroniku budoucnosti. Mladý vědec původem z Polska vede univerzitní tým na katedře teprve druhým rokem. Chce využít zkušenosti organických chemiků s vytvářením vazeb mezi atomy různých prvků, aby konstruovali materiály pro nové tranzistory, plynové senzory a další zařízení.


 

Zprávy krátce

 

Metro | 9.11.2015 | Rubrika: Školy | Strana: 21 | Autor: ČTK | Téma: Přírodovědecká fakulta


Dostal 38 milionů

Vědec Michael Bojdys, který pracuje na katedře organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, získal evropský pětiletý grant za téměř 1,4 milionu eur (37,9 milionu korun). Udělila ho Evropská výzkumná rada.
Podpořit má výzkum funkčních nanomateriálů, které budou moci sloužit jako základ pro elektroniku budoucnosti.
 


 

Vědec hledá „nástupce“ křemíku

 

Lidové noviny | 10.11.2015 | Rubrika: Domov | Strana: 4 | Autor: MARTIN RYCHLÍK | Téma: Přírodovědecká fakulta


PRAHA Mobily jsou všude. Na světě už jich je více než lidí. A taková zařízení potřebují vrstvičky křemíku, po nichž je sháňka. Jsou drahé a tuze náročné na výrobu.
Vědci proto hledají nové materiály, jež by měly ideální vodivé vlastnosti nebo jiné funkcionality a mohly se uplatnit v elektronice. Jednou z nadějí je upravený grafen: tenoučký plátek uhlíku.
Aby posloužil jako polovodič, musí být „proděravěn“ atomy různých kovů. „Chceme vytvořit materiál, který sdílí morfologii grafenu – je plochý, přibližně dvourozměrný, tvořený šestiúhelníky a má vhodné elektrické vlastnosti, ale je tvořen jinými atomy,“ řekl LN Michael J. Bojdys.

38 milionů na top výzkum

Vědec z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy teď získal elitní grant Evropské výzkumné rady (ERC) ve výši 38 milionů korun.
V Polsku narozený Bojdys, jenž přišel do Prahy přede dvěma lety, je tak jedním z prvních zahraničních vědců, kteří na své nové pracoviště přinesli takový grant.
Čtyřiatřicetiletý Bojdys studoval v Cambridgi, poté i vNěmecku. Jak LN opakovaně upozorňují, značka ERC je synonymem prvotřídního výzkumu; ve výběru uspějí jen ti nejlepší. „Interview v Bruselu bylo stresující, ale hodnotitelé, kteří v komisi sedí, jsou vlastně vědečtí kolegové. Je příjemné, když vás posuzují lidé, kteří vědí, o čem mluví,“ říká Bojdys. K vývoji vylepšeného grafenu, který by se jednou mohl uplatnit v tranzistorech i senzorech budoucnosti, chce využít znalostí organických chemiků z Prahy: nejen s vytvářením vazeb mezi atomy různých prvků.
Vedoucí zmíněné katedry profesorka Jana Roithová už týž „startovací“ grant získala. Před pěti lety. Pětiletá je i doba grantové podpory; Bojdys teď hodlá sestavit tým, v němž budemísto pro dva doktorandy a dva takzvané postdoky. „Bude to menší tým, ale potřebujeme ty nejschopnější lidi s různými specializacemi. Sehnat je nebude tak těžké. ERC grant je atraktivní, můžeme teď nabídnout i kompetitivní platy,“ říká Bojdys, autor asi dvacítky článků, mimo jiné loňského textu o dvourozměrném polovodiči v časopise Angewandte Chemie.
Už nyní má v laboratoři badatelez Německa, Ruska nebo studenty z Ukrajiny či Francie. Roithová, která se dlouhodobě snaží o „okysličení“ vědecké krve ze zahraničních zdrojů, připomíná, že Bojdys uspěl předloni v mezinárodním výběrovém řízení. Právě proto přináší do ČR nové nápady.
„Byl jsem ve správný čas na správném místě. Jana chtěla založit juniorskou výzkumnou skupinu. Doufám, že se mé angažování vyplatí,“ říká mladík. Do Česka šel i proto, že jde o členskou zemi EU. Cítí se být Evropanem.
Světovým centrem spřízněného výzkumu je Manchester, kde Andre Geim a Konstantin Novoselov roku 2004 objevili grafen. Možná je spolupráce s dalšími pracovišti; v ČR například s Heyrovského ústavem Akademie věd. „Nevýhodou Česka je neexistence velkého synchrotronového zařízení, takže budu spoléhat na kontakty v Německu a Velké Británii,“ doplňuje Bojdys k potřebě synchrotronu čili zvláštního kruhového urychlovače částic.
„Michaelův výzkum závisí i na analytickém vybavení. Myslím, že tu máme takřka vše, něco je v Akademii věd,“ doplňuje Roithová, když hovoří o potřebě sdílení přístrojů. „Mělo by se to více otevřít,“ dodává vědkyně, podle níž může kolega využít i superlaseru ELI v Dolních Břežanech.

S hi-tech potenciálem

Zahraniční vědec má i podporu fakulty. „Grant je náročný na laboratorní prostory a přístrojové vybavení. S prostory se zde potýkáme, i kvůli nedostatku místa budujeme Kampus Albertov. Jsme ale schopni je poskytnout,“ řekl Bohuslav Gaš, děkan pražské přírodovědy. „Pokud budou opravdu syntetizovány nové materiály, které Bojdys navrhuje, a budou mít vlastnosti, jaké předpokládá, přinese to užitečný technologický pokrok,“ dodává Gaš, přední fyzikální chemik. Materiály mají i jasný aplikační potenciál: zajímají se o ně kolosy IBM či Samsung. Jedná se o bilionový byznys.
Gaše rovněž těší aktivity a přístup profesorky Roithové, která láká z ciziny slibné posily.


 

Podzimní sklizeň: Do Česka míří za čtyřmi vědci čtyři tučné granty

Vůbec poprvé se letos mohou těšit na štědré granty od Evropské výzkumné rady odborníci v ekonomii a právu. Dva chemici, kteří navíc nejsou rodilými Čechy, pak získají na výzkum každý po 38 milionech korun, což je dobrá zpráva o stavu českých laboratoří.

Eva Hníková

Eva Hníková
redaktorka

 

Ekonom Filip Matějka získá na svůj výzkum lidské nepozornosti 30 milionů korun.

Ekonom Filip Matějka získá na svůj výzkum lidské nepozornosti 30 milionů korun.

 

Zatím čtyři vědci působící v Česku získali letos na podzim štědré granty od Evropské výzkumné rady (ERC). Zdejším odborníkům se tradičně dařilo v přírodních vědách, kromě toho letos poprvé zabodovali i v ekonomii nebo v právu.

Právník David Kosař z Masarykovy univerzity získal téměř čtyřicet milionů korun. Využije je k tomu, aby zkoumal, jaký vliv má dělba moci má nárůst soudcovské samosprávy. Chce porovnávat různé způsoby jmenování a povyšování soudců. Kosař je jedním z mála právníků, kteří u ERC uspěli a vůbec prvním z Česka.

Lidskou nepozornost, kterou využívají třeba politici, chce zase zkoumat ekonom Filip Matějka z CERGE-EI, což je společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy. Na svou práci nyní získal 30 milionů. Kromě teoretického bádání chce poznatky otestovat i v praxi. "To mě zajímá víc a víc," říká Matějka.

Zhruba 38 milionů korun získal Milan Vrábel z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věc ČR. Bude vyvíjet syntetické molekuly, které by jednou mohly posloužit jako léčiva. Stejnou částku získal i další chemik. Michael J. Bojdys z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy chce vytvořit materiál budoucnosti, jenž by nahradil křemík.

A oba chemiky spojuje ještě jedna věc. Ačkoliv se zde nenarodili, vybrali si Českou republiku jako vhodné místo pro své bádání. Milan Vrábel pochází se Slovenska a Michael Bojdys je Němec, který se narodil v Polsku. A to je dobrá zpráva o stavu českých laboratoří.

http://ekonom.ihned.cz/c1-64885780-podzimni-sklizen-do-ceska-miri-za-ctyrmi-vedci-ctyri-tucne-granty


 

Publikováno: Čtvrtek 05.11.2015 12:55

Akce dokumentů

Kategorie: