Manželství pro gaye a lesby prospívá zdraví všech, vysvětluje sociální geograf|zdravotnickydenik.cz | 28.10.2018 | Rubrika: Rozhovor

(...)

Věnovat více pozornosti zdraví ne-heterosexuálních osob se z pohledu veřejného zdraví vyplatí. Už jen proto, že je vždy levnější investovat do prevence než řešit následnou léčbu. Přesto je toto téma spojeno s řadou předsudků a mýtů, kterým bohužel podléhají i zdravotníci. Nejen destigmatizaci ne-heterosexuálních lidí a jejich zdraví se věnuje sociální geograf Michal Pitoňák, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví […]

Michal Pitoňák (32) vystudoval biologii a sociální geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.  Ve svém doktorském výzkumu v oblasti sociální geografie se začal věnovat rozvoji v Česku zcela nového podoboru – tzv. geografiím sexualit, který má výrazné interdisciplinární přesahy. V rámci své práce v Národním ústavu duševního zdraví se snaží přispět ke zmapování stavu duševního zdraví a dopadů stigmatizace u ne-heterosexuálních osob v Česku. Rozvíjí rovněž obor LGBTQ psychologie a uplatnění syndemického přístupu v oblasti sociální epidemiologie HIV a aktuálně spolupracuje na několika národních i mezinárodních studiích, jejichž cílem je poskytnout nová data, kterých rovněž využívá v rámci účasti při navrhování inovovaných strategií, které pomohou stabilizovat šíření infekce HIV.

Publikováno: Středa 31.10.2018 16:45

Kategorie: