MADAM OD RENTGENU|Ona DNES | 9.4.2018 | Rubrika: Retro | Strana: 32

Neobyčejné Češky

Říkali jí madam. Osud první české profesorky inženýrství Adély Kochanovské ale nebyl nikterak francouzsky noblesní. Život strávila v Ústavu fyziky mezi rentgeny, vlivem záření několikrát potratila.

(...)

Po absolvování gymnázia odešla studovat matematiku a fyziku na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, kde se zapsala i na přednášky z rentgenologie, které vedl Václav Dolejšek. Muž, který ji velmi ovlivnil a měl zásadní podíl na jejím dalším osudu. Muž, který ze skromnosti odmítl Nobelovu cenu za fyziku a místo sebe navrhl Jaroslava Heyrovského. Muž, který se odmítl podílet na rentgenologických testech spojených se zbrojením krátce po vypuknutí války, kterého odvedlo gestapo a kterého následně umučili v koncentračním táboře.

(...)

Publikováno: Pondělí 09.04.2018 11:40