Lukáš Čermák molekulární biolog ego! | 13.10.2017 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 6

Zkoumat lidské buňky je jako lovit ryby. „Vezmeme bílkovinu, napíchneme ji na háček, hodíme do rybníka a čekáme, co se chytí. Může to být štika, ale taky čudla nebo starý hrnec,“ říká úspěšný vědec.

(...)

Lukáš Čermák (42) Narodil se v Praze, po gymnáziu vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Doktorandské studium absolvoval částečně v Ústavu molekulární genetiky AV ČR a částečně na Albert Einstein College of Medicine, kde se zabýval mechanismy hojení kůže. V roce 2008 odjel pracovat jako postdoktorand na New York School of Medicine, do laboratoře vedené Michelem Paganem, kde se věnoval problematice vzniku lymfomů. Výsledky jeho výzkumu otisknul renomovaný mezinárodní vědecký časopis Nature. V současnosti pracuje v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd. Je ženatý, má dvě děti. Je nositelem a ambasadorem stipendia Marie Sklodowské-Curie. Jak já vím, že v tom lese nerostou houby, když do něj nevlezu? Zabýváme se teď důležitou molekulou regulující stárnutí buněk. To je strašně zajímavé, protože rakovina je právě nemocí stáří. Můj výzkum je do jisté míry slepý, asi jako spravedlnost.

Publikováno: Pátek 13.10.2017 10:35

Kategorie: