Litoměřice: Bagry demolují staré garáže v kasárnách | parlamentnilisty.cz | 14.1.2018

Těžká technika již několik dní demoluje bývalý vojenský objekt nacházející se v zadním areálu Jiříkových kasáren. Nahradit ho má v České republice unikátní vědecko-výzkumné centrum (na vizualizaci), v němž se budou čeští i zahraniční odborníci zabývat hlubinnou getoermální energií. Stavba má být dokončena na konci letošního roku. Vědci by měli zahájit výzkumnou činnost na počátku roku 2019.

Demolice starých garáží a následné zemní práce potrvají zhruba tři měsíce. Následovat bude stavba železobetonového skeletu prvního podlaží. Nakonec přijde na řadu dřevostavba umístěná v prvním patře a instalace vnitřních technologií a interiérového vybavení,“ charakterizoval harmonogram prací probíhajících v rámci projektu RINGEN jeho manažer Antonín Tym. Děje se tak s pomocí dotace ve výši 103 milionů korun, jež se podařilo získat z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Ta je přitom součástí celkové finanční podpory RINGENu na období 2016-2022, jež by mohla dosáhnout bezmála 250 milionů korun. Nositelem projektu je Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. „Konsorcium složené z celkem sedmi subjektů v čele s Univerzitou Karlovou přitom spolupracuje s celou řadou odborníků ze zahraničních univerzit a výzkumných ústavů,“ konstatoval starosta Ladislav Chlupáč, podle kterého je stavba vědecko-výzkumného centra druhým zásadním krokem učiněným v rámci geotermálního projektu.

(...)

Publikováno: Pondělí 15.01.2018 13:05