Líheň, kde se rodí mladí vědci Lidové noviny | 2.10.2017 | Rubrika: Domov | Strana: 5 | Autor: MARTIN RYCHLÍK |

(...)

Přípravka pro nadějné

S nápadem zřídit vědeckou „přípravku“ jménem Bioskop přišli v roce 2013 dva vědci, kteří strávili zlomovou část kariéry v USA. Prvním byl molekulární biolog Lumír Krejčí, jenž bádal coby postdoktorand na Yaleově univerzitě, a tím druhýmPetr Svoboda, který byl zase na Pennsylvánské univerzitě. Měli pár představ, jak nenásilně a atraktivně připravovat mladé žáky a středoškoláky k vědecké kariéře. Jak takové talenty najít a jak je směřovat. „Věděli jsme, že školy jsou na tom špatně s vybavením. Navíc jsme chtěli zpopularizovat vědu, ovšem tak, aby si děti o tom, co vidí, utvářely vlastní názor. A nechtěli jsme jít cestou prezentací, ale přístupem, kdy si to sami přímo vyzkouší,“ řekl LN Krejčí z Masarykovy univerzity. Předsedá osmičlenné vědecké radě, v níž je i Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR nebo Jan Černý, nynější kandidát na rektora Univerzity Karlovy, jenž nedávno v LN hovořil o významu biologických olympiád pro vědu v Česku.

(...)

Publikováno: Pondělí 02.10.2017 09:25