Lidé nejvíce opouštějí Moravskoslezský kraj, Prahu zachraňují cizinci - iDnes, Zdeněk Čermák

What
  • Fakulta v médiích
Čas 17.11.2015
od 19:05 do 19:05
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

zpravy.iDNES.cz | 12.11.2015 | Rubrika: Zprávy / Domácí | Strana: 0 | Autor: iDNES.cz, Jakub Kotalík | Téma: Přírodovědecká fakulta

Deseti ze čtrnácti krajů v Česku loni ubývali obyvatelé. Nejvíce lidí opustilo Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj, informovala MF DNES. Po dlouhé době naopak mírně přibylo Čechů v Praze. Vyplývá to z demografického přehledu, který zveřejnil Český statistický úřad. Lidé ze zahraničí se do něj nezapočítali.

Výrazně nejvíc Čechů -  3 449 - loni ubylo z Moravskoslezského kraje (přehled sledoval jen to, kolik lidí se přistěhovalo a odstěhovalo, ne narození a úmrtí). Mířili především na Olomoucko, jižní Moravu a do středních Čech. Právě Středočeský kraj hlásí největší nárůst obyvatel - téměř 8 tisíc.

V řádu stovek si polepšily i Jihočeský a Plzeňský kraj. Důvodem ke stěhování byla například nižší nezaměstnanost v těchto regionech.

„Jižní Čechy jsou díky dobrému životnímu prostředí cílem migrace už od 80. let,“ řekl MF DNES Zdeněk Čermák z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.               Vesnice rostou, města lidi ztrácejí

Rozhovor s expertem a přehled krajů najdete ve čtvrteční MF DNES.

Po deseti letech se podařilo zastavit ubývání Čechů v Praze. Loni jich přibylo 594. V hlavním městě roste dlouhodobě počet obyvatel jen díky cizincům. „Především šlo o Ukrajince, pro ty je Praha nejčastějším cílem,“ uvedl Čermák.

S odlivem obyvatel se potýkají téměř všechna větší města. Češi se nejvíce stěhují do vesnic do 2 tisíc obyvatel. „Získávají všechny aglomerace s výjimkou Ostravy. Tam ztrácí nejen město, ale i širší okolí,“ upřesnil Čermák.

Celkově se vloni stěhovalo mezi kraji 238 tisíc Čechů, to je o 40 tisíc více než před pěti lety. Češi ale příliš nechtějí měnit bydliště kvůli práci. „Podle našich zkušeností bývá dostatečnou motivací jen výrazně vyšší mzda, a to nejméně trojnásobně. Takové rozdíly ale na stejných pozicích mezi regiony nejsou,“ řekl MF DNES Erik Švarcbach z poradenské firmy McROY Czech

Publikováno: Úterý 17.11.2015 19:05

Kategorie: