Kudy a kam ptáci létají|Vesmír | 4.10.2018 | Rubrika: Téma - navigace | Strana: 30

Kouzelné batůžky odhalují tajemství ptačí migrace
Kroužkování volně žijících ptáků pro sledování jejich migrace se používá od roku 1899. Nálezy okroužkovaných jedinců sice přinesly mnoho cenných informací, přesto i po sto letech zůstává více otázek než odpovědí. Nevýhodou kroužkování je zejména absence údajů o pohybu jedince mezi místy označení a nálezu. U skrytě žijících druhů nebo druhů zimujících v řídce osídlených oblastech je navíc návratnost velice nízká a pohybuje se v jednotkách promile. Sledovat jedince průběžně během migrace můžeme až v posledních 35 letech, a to díky satelitním vysílačům, jejichž hmotnost se podařilo z počátečních 170 g snížit na 5 g.

(...)

Mgr. Petr Klvaňa, Ph. D., (*1978)
vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK. V Kroužkovací stanici Národního muzea se zabývá výzkumem migrace ptáků pomocí moderních sledovacích metod.

Mgr. Jaroslav Cepá k, Ph. D.,
(*1972) vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK. V Kroužkovací stanici Národního muzea se zabývá výzkumem migrace a populační dynamiky ptáků, především pěvců. Jak pracuje geolokátor.

(...)

Publikováno: Středa 10.10.2018 15:35