Kudlanky se zabydlují v Polabí, v Praze i na Pálavě. Právě se páří zpravy.iDNES.cz | 26.8.2016 | Rubrika: Zprávy iDNES.cz / Mazlíčci

„Kudlanky nábožné už u nás nejsou takovou vzácností jako před deseti lety,“ říká entomolog Petr Janšta. Druh rozšířený původně jen v nejteplejších oblastech jižní Moravy expanduje postupně směrem na sever a dokonce se s ním lze potkat na několika lokalitách v Polabí. Bát se jich nemusíte, člověka neloví.

Kudlanky jsou bez debat velmi nápadný a bizarně vypadající hmyz. Pro kudlanku nábožnou, nechvalně proslulou kanibalismem samic po či během páření, to platí dvojnásob.

Pokud vám zkříží cestu, až osmicentimetrovou kudlanku jen tak nepřehlédnete. V tu chvíli je jasné, že máte tu čest s dospělou samičkou, která se alespoň se svým partnerem moc nemaže. Samice kudlanek jsou totiž proti samcům dorůstajícím zhruba do velikosti 5,5 centimetru celkově robustnější, zase ovšem mají štíhlejší zadeček. Samečci se mohou pochlubit jen delšími tykadly, dosahujícími téměř do poloviny těla. Člověku ale kudlanky bez ohledu na pohlaví nijak nebezpečné nejsou.

A to přesto, že jejich nápadným znakem jsou takzvané loupeživé končetiny prvního páru, do kterých uchopují svoji kořist. „Což jsou většinou sarančata, kobylky nebo cvrčci. „I když kudlanka pozře i jakýkoliv jiný hmyz a je poměrně zákeřným lovcem. Ke kořisti se nenápadně přiblíží a pak ze zálohy zaútočí,“ vysvětluje entomolog Petr Janšta z Přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy v Praze.

(...)

Publikováno: Pondělí 29.08.2016 10:40