Královnin PRAMEN - Koktejl 29.1. 2016, Bohumír Janský

KOKTEJL | 29.1.2016 | Strana: 10 | Autor: Pavel Svoboda | Téma: Přírodovědecká fakulta

K pramenům Amazonky s Pavlem Svobodou
Amazonka, královna řek, největší a nejdelší tok světa dlouho skrývala jedno své velké tajemství. Kde vůbec pramení. Je to velký příběh velké řeky propojený s příběhem mého života.

Názorů na lokalizaci pramene obřího veletoku Amazonky, která odvodňuje plochu téměř o velikosti Austrálie, byla celá řada. Zajímavé je, že na začátku i konci této napínavé detektivky stáli lidé z Cech. Byl to právě misionář českého původu Samuel Fritz, který přišel s novým poznáním, že pramenným tokem Amazonky není ekvádorská řeka Napo, ale Maraňon, který pramení ve velehorách středního Peru. V jeho, na svou dobu velmi přesné, první kompletní mapě celé Amazonie z počátku 18. století označil za pramen Amazonky jezero Lauricocha v pohoří Cordillera de Huayhuash (o treku v tomto pohoří psal Pavel Svoboda v Koktejlu 6/2015). Tento názor převládal dlouhou dobu, až do začátku druhé poloviny 20. století. Pak bylo změřeno, že říční systém jižního Peru - tedy povodí řeky Ucayali - je až o 500 kilometrů delší než do té doby uznávaného Maraňonu.
Tak kde jsou tedy ty prameny? Postupně se cíl jednotlivých expedic, které se snažily najít něco tak zvučného, jako je „pramen Amazonky", zaměřoval na stále konkrétnější oblast v pohoří Cordillera de Chile v jižním Peru. Na prahu 21. století se ale stále nevědělo, která říčka bude tou osudovou. Až díky dvěma expedicím českých přírodovědců v letech 1999 a 2000, které byly nazvány „Hatun Mayu" se podařilo finálně lokalizovat pramennou oblast největší řeky světa. Přesná vědecká práce týmu geografů vedených hydrologem profesorem Bohumírem Janským potvrdila myšlenku peruánského geografa Carlose Peňaherrery del Águilaz roku z 1969, že pramen je třeba hledat v okolí sopky Mismi. Průběh i výsledky expedic jsou popsány v knize „K pramenům Amazonky" z roku 2004. Když jsem před více jak deseti lety započal studia geografie na Přírodovědecké fakultěUniverzity Karlovy v Praze, dostal jsem dárek. Právě tuto knihu. Dlouhá léta jsem v ní cestoval prstem po mapě svahů majestátních And.

Publikováno: Pátek 29.01.2016 11:00

Kategorie: