Kosy černé v regionu kosí virus z Afriky|slovacky.denik.cz | 26.2.2019 | Rubrika: Moje Slovácko

(...)

„Virus je znám již z 50. let minulého století, a to z Afriky. Odtud se následně rozšířil, a to několikrát. V Evropě pak způsobil lokální vymírání kosů. Nemoc je schopna nakazit relativně široké spektrum ptačích druhů, není ale tou hlavní příčinou úbytku kosů u nás,“ tvrdí člen České ornitologické společnosti a zaměstnanec odboru životního prostředí v Uherském Brodě Petr Šimčík.
Nicméně přestože se podle něj často mluví o citlivosti kosů a sov na tento virus a jejich nakažení tímto virem často uhynutím končívá, nelze zřejmě přisuzovat lokální úbytek kosů pouze viru Usutu.
„K tomu nemáme dostatečné množství vyšetřených vzorků, abychom tuto tezi potvrdili. Je na vědeckých ústavech, aby se nadále touto otázkou zabývaly. Úbytek nejen kosů, ale i jiných druhů ptáků nelze podceňovat či jinak bagatelizovat,“ varuje zkušený ornitolog.
Neustále se podle něj objevují nové viry, které můžou nějakým způsobem ptačí populaci ovlivnit také v našem regionu.

Nicméně o viru Usutu, jako příčině neobvyklého hynutí kosů černých v různých částech České republiky jsou přesvědčeni vědci Biologického ústavu Akademie věd ČRv Českých Budějovicích (BC AV).
S kolegy z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze molekulárními metodami prokázali, že se jedná o různé genetické linie viru.

(...)

Publikováno: Středa 27.02.2019 11:40