Koordinace územního rozvoje - URRLAB tým, Obec a finance, 15.2. 2016

Obec & finance |

15.2.2016 | Rubrika: Regionální rozvoj | Strana: 56 | Autor: Petra Špačková, Martin Ouředníček, Zuzana Kopecká | Téma: Přírodovědecká fakulta

V posledních letech se stále více diskutuje otázka energetické bezpečnosti, strategického plánování energetiky a budoucnosti jaderné energetiky na národní i evropské úrovni. Relativně menší pozornost je věnována roli jaderných elektráren jakožto důležitých ekonomických subjektů lokálního a regionálního rozvoje a jejich vlivu na utváření místních sociálních a ekonomických podmínek.

Cílem článku je posoudit význam výstavby, dosavadního a především předpokládaného budoucího provozu Jaderné elektrárny Dukovany (EDU) pro své okolí. Toto území přitom dlouhodobě patří mezi ekonomicky slabší regiony na tzv. vnitřní periferii (Musil, Müller 2008). Text článku se opírá o výsledky projektu Technologické agentury ČR, který řešili odborníci z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě UK v Praze ve spolupráci se sdružením Energetické Třebíčsko.

(...)

Publikováno: Středa 17.02.2016 10:40