Kolonizace Austrálie Evropany vedla k současným ničivým požárům| média

21.stoleti.cz| 20k. 2. 2022
Ničivé australské požáry mají evropskou stopu

(...)
Mezinárodní tým vědců, mimo jiné i s českou účastí, pátral v jihovýchodní Austrálii po tom, jak se změnilo složení vegetace po příchodu kolonistů a čím se liší současné požáry od těch, které dříve cíleně zakládali domorodí obyvatelé.

CNN Prima News|19. 2. 2022
Proč Austrálie hoří? Důvodem jsou vyhubená zvířata i kolonizace

Požáry v Austrálii sežehly během posledních let rozsáhlá území, v plamenech a hustém kouři umírali lidé i zvířata. Nová studie, na níž se podílel i Petr Kuneš z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, dokazuje, že jde o následky lidské činnosti v dobách dávno minulých.

Český rozhlas| 17. 2. 2022
Vědci popsali, jak se změnila australská krajina po příchodu prvních Evropanů. Změna v krajině zásadním způsobem přispěla k extrémním požárům, které sledujeme posledních několik let.

Reportáž o australské studii k poslechu zde: ( 7:24)

Forum Magazín Univerzity Karlovy| 16.2.2022
Studie: Prapříčinou požárů v Austrálii je kolonizace

„Skutečně jsme netušili, jak velkou roli hráli Aboridžinci (Austrálci) v utváření tehdejší krajiny,“ říká docent Petr Kuneš z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK a člen mezinárodního týmu vědců. Jejich odhalení příčin požárů zachvacujících Austrálii v posledních dvou stech letech přináší studie uveřejněná aktuálně v odborném časopise Frontiers in Ecology and the Environment.

ct24.cz|15.2.2022
K výrazným požárům v Austrálii přispívá změma rostlin způsobená kolonizátory. Prozradil to průzkum pylových zrn

|Mezinárodní tým vědců pátral v jihovýchodní Austrálii po tom, jak se změnilo složení vegetace po příchodu kolonistů a čím se liší současné požáry od těch, které dříve cíleně zakládali domorodí obyvatelé. Jedním z autorů nové studie v časopise Frontiers in Ecology and the Environment je i Petr Kuneš z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Ekolist.cz| 15. 2. 2022
Kolonizace Austrálie Evropany vedla k současným ničivým požárům

Proč stále častěji slýcháme o destruktivních požárech, když vypalování stanovišť bylo dříve běžným způsobem, jak získat prostor pro pastvu či zemědělství? Mezinárodní tým vědců pátral v jihovýchodní Austrálii po tom, jak se změnilo složení vegetace po příchodu kolonistů a čím se liší současné požáry od těch, které dříve cíleně zakládali domorodí obyvatelé. Jedním z autorů nové studie v časopise Frontiers in Ecology and the Environment je i docent Petr Kuneš z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

enviweb.cz|15. 2. 2022
Kolonizace Austrálie Evropany vedla k současným ničivým požárům