Klíšťové encefalitidy máme nejvíc v EU, proočkovanost je nízká

Proč je v Rakousku proočkováno proti klíšťové enecefalitidě osmdesát procent lidí a u nás, přestože je tu výskyt této nemoci vysoký, se nechává očkovat jen pětina obyvatel?

(...)

V České republice bylo mezi lety 2012–2016 potvrzeno více než dva a půl tisíce případů nákazy klíšťovou encefalitidou. V Evropě patříme spolu s Litvou mezi státy s nejvyšším počtem nakažených klíšťat. O mnoho lepší situace není ani v Německu, ale tam, na rozdíl od ČR, se lidé velmi často nechávají očkovat.

A jak uvádí ve své zprávě Česká vakcionologická společnost ČLS JEP: „Očkování je doporučeno všem osobám dočasně nebo trvale pobývajících v endemických oblastech výskytu klíšťové encefalitidy, včetně osob odstraňujících přisátá klíšťata ze zvířat.“ Zjistit, jak je na tom váš kraj s rizikem výskytu infikovaných klíšťat, můžete například na speciální mapě, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Barevnost označuje riziko onemocnění v daném místě, od zelené (bez rizika) po fialovou (velmi vysoké riziko).

Publikováno: Pondělí 03.12.2018 16:05

Kategorie: