Klíšťata? Upozorňuje na ně mapa

Brněnský deník | 30.9.2015 | Rubrika: Jižní Morava | Strana: 5 | Autor: KATEŘINA ŠEVČÍKOVÁ | Téma: Přírodovědecká fakulta

Jižní Morava – Houbám se konečně začíná dařit. Jihomoravané, kteří se rozhodnou zajít s košíkem do lesů, si však musejí dát pozor na klíšťata. Především s vlhkostí a deštěm se totiž jejich aktivita zvyšuje. „Je potřeba si dávat pozor hlavně na okrajích lesů a luk,“ upozornila vedoucí protiepidemiologického oddělení krajské hygieny Renata Ciupeková. Jakých území se vyvarovat, si lidé můžou nově zjistit díky projektu vědců z Univerzity Karlovy v Praze na webu tamní přírodovědecké fakulty. „Vytvořili jsme mapu s místy, kde hrozí největší nebezpečí přenosu klíšťové encefalitidy,“ vysvětlil vedoucí výzkumného týmu Jan Kolář.
Jižní Morava je oproti jiným krajům podle výzkumníků poměrně bezpečná. Mezi nejméně postižené oblasti patří okolí Brna a Znojma. Naopak lidé na Břeclavsku, Hodonínsku a Blanensku se musejí mít na pozoru.

Využili i družice

Odborníci na vybraných plochách sbírali klíšťata, určovali míru jejich výskytu a přenosu encefalitidy. „Ideální je kompletní průzkum, to ale prostě není možné. Proto jsme využili i statistik o počtu onemocnění za posledních deset let,“ poznamenal Kolář.
Vědci vycházeli z poznatku, že klíšťata nakažená encefalitidou se vyskytují jen v některých typech lesního porostu. „Právě jeho různorodost byla základem k sestavení výsledné mapy. Ke vzniku přehledu jsme použili obrazová data z družic,“ popsal Kolář.
Přenosu nemoci se lidé můžou bránit vakcínou. „Očkovaná jsem už dlouho. Vakcína stojí kolem osmi set korun a přispívá na ni pojišťovna. Klíště jsem na sobě nenašla už řadu let, takže se to vyplatí,“ řekla Brňanka Kateřina Puková. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna dává lidem za vakcínu až pět set korun. „O příspěvek letos na jižní Moravě zatím zažádalo téměř osm tisíc lidí,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Publikováno: Středa 30.09.2015 10:05

Kategorie: