Klíšťata se chystají na zimu. Přesto v lese opatrně, Děčínský deník 21. 10. 2015, Chomutovský deník 24. 10. 2015

Děčínský deník | 21.10.2015 | Rubrika: Děčínsko | Strana: 2 | Autor: IVETA PODEŠVOVÁ | Téma: Přírodovědecká fakulta

Hygienici v Ústeckém kraji zatím evidují 22 případů encefalitidy. Jak se vyhnout místům s nakaženými klíšťaty, napovídá nová mapa

Ústecký kraj – Houbaři, kteří se ještě chtějí vydat do lesa na houby, nebo lidé, kteří si chtějí užít podzimní procházku v přírodě, se nemusí bát klíšťat tolik jako loni. Kvůli studenějšímu podzimu je totiž jejich aktivita na minimu. Přesto by lidé měli být v lese stále opatrní.
„Jakse ochladilo, klíšťata se schovala, zahrabala se pod listí a jehličí hluboko do země. Tam přežijí mrazy, dokud na jaře zase nevylezou,“ říká Lenka Šimůnková, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.
Klíště ale může být aktivní až do teploty kolem pěti stupňů. Klesne­li teplota ještě níž, jeho činnost ustává. Potvrzuje to i předpověď aktivity klíšťat, kterou na svém webu od dubna do října zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav.
Riziko napadení klíštětem posledních deset dnů kolísá mezi prvním a druhým stupněm, stejná je předpověď i pro celý tento týden. Loni na podzim se přitom aktivita klíšťat vyšplhala až na šestý stupeň z desetibodové škály. I přes aktuální mírné riziko nákazy by však lidé měli po návštěvě lesa zkontrolovat, zda na těle nemají přisáté klíště.

Sucho klíšťatům nesvědčilo

Encefalitidou, která se řadí k nejzávažnějším nemocem přenášeným klíšťaty, se v Ústeckém kraji nakazí zhruba čtyřicet lidí ročně. Letos krajští hygienici zaznamenali teprve 22 případů, nejvíc na Děčínsku a Ústecku. „Výsledný počet nakažených by letos mohl být nižší, klíšťata totiž nemají ráda velká vedra a sucho,“ připomíná Lenka Šimůnková počasí, které převládalo v létě.
Díky vědcům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze si lidé mohou nově sami ověřit, která místa nejen v kraji, ale i ve zbytku republiky jsou bezpečná a kde by se naopak mohli nakazit.
„Vytvořili jsme mapu s místy, kde hrozí největší nebezpečí přenosu klíšťové encefalitidy,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Jan Kolář. Mapa je volně dostupná na webu přírodovědecké fakulty.

Klíšťata se chystají na zimu. Přesto v lese opatrně

Chomutovský deník | 24.10.2015 | Rubrika: Chomutovsko | Strana: 2 | Autor: IVETA PODEŠVOVÁ | Téma: Přírodovědecká fakulta

„Jakse ochladilo, klíšťata¨se schovala, zahrabala se pod listí a jehličí hluboko do země. Tam přežijí mrazy, dokud na jaře zase nevylezou,“ říká Lenka Šimůnková, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.

Publikováno: Středa 21.10.2015 09:55

Kategorie: