Klimatické změny nutí lidi k migraci. Syrští uprchlíci považují sucho za jednu z příčin války, ukázal průzkum iHNed.cz | 28.8.2017 | Strana: 0 | Autor: ČTK, mar

Dvouletý průzkum sociálního demografa Roberta Stojanova mezi uprchlíky v Řecku, Rakousku a Turecku ukazuje, že jedním z důvodů migrace je kromě touhy po lepší práci a vzdělání také změna klimatu.
Například první vlnu uprchlíků ze Sýrie, která ale nedorazila do Evropy, donutilo k útěku právě velké sucho v letech 2007-2010. Z rozhovorů také vyplynulo, že velká část respondentů si myslí, že jednou z příčin války v Sýrii bylo ničivé sucho.

Nejsou to jen válečné konflikty nebo touha po lepším vzdělání či práci, co vede lidi k tomu, aby opouštěli své domovy a hledali nové v jiných zemích. Ukázal to dvouletý průzkum, který prováděl se svými kolegy odborník na sociální demografii Robert Stojanov. Mezi významné příčiny migrace patří i změna klimatu a špatné životní prostředí. Výsledky Stojanov prezentoval v pondělí na Letní škole migračních studií, kterou pořádá Mezinárodní organizace pro migraci a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Pondělí 28.08.2017 07:10