Když svět zahltí vetřelci 100+1 zahraniční zajímavost | 12.4.2017 | Strana: 18

Nepůvodní živočišné druhy někdy vtrhnou do ekosystému jako ničivá záplava. Agresivní plevel, přizpůsobiví obojživelníci či útoční predátoři -ti všichni dokážou způsobit rozvrat původního ekosystému. Dá se však šíření nových druhů nějak bránit? Na naše otázky odpovídal biolog Petr Pyšek

(...)

Foto popis| Prof. RNDr. Petr Pyšek, CSc. Narodil se v roce 1958 v Karlových Varech, vede Oddělení ekologie invazí v Botanickém ústavu Akademie věd a je profesorem na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vPraze. Zabývá se výzkumem biologických invazí, publikoval téměř tři sta prací v mezinárodních časopisech včetně těch nejprestižnějších - Nature a Science. Podle hodnocení databáze Web of Science je opakovaně zařazován mezi jedno procento nejcitovanějších vědců na světě, v databázi Google Scholar mají jeho práce téměř třicet tisíc citací. Je členem Učené společnosti České republiky, nositelem ceny Praemium Academiae, Ceny Františka Běhounka a řady dalších ocenění, včetně zahraničních. Od roku 1999 působí jako šéfredaktor botanického časopisu Preslia.

Publikováno: Středa 12.04.2017 10:10

Kategorie: