KDYŽ SE ZEMĚ TŘESE|Plzeňský deník | 11.6.2019 | Rubrika: Příběh deníku | Strana: 8

(...)

Podle odborníků se voda a plyn uvolňují pod vysokým tlakem zřejmě z magmatu v zemském plášti. Nejde však o předzvěst nově se rodící sopky. Magma je v zemském plášti přítomné po celém světě a v západních Čechách je v zemské kůře několik zlomů, kterými se vzlínající plyny dostávají vzhůru k zemi.
„Kórová fluida, česky tekutiny v zemské kůře, zahrnují hlavně vodu a oxid uhličitý.
Obsahují také malé množství helia. A analýzy jeho izotopového složení ukazují, že plyn pochází ze zemského pláště, z hloubek přesahujících 30 kilometrů. Tam patrně uniká z magmatu – roztavené horniny, při jejímž chladnutí se uvolňují těkavé složky,“ objasnil seismolog Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Pondělí 24.06.2019 15:40