Když se draží dinosauři|Týden | 25.3.2019 | Rubrika: Aktuálně | Strana: 28

Boháči na světových aukcích, ale i na černém trhu skupují za miliony korun kosterní pozůstatky dinosaurů a jiné fosilie, často od amatérských hledačů. Vědci ve světě v tom ale vidí problém. „Jestli se bude cena fosilií na trhu stále zvedat, nebudeme mít co zkoumat,“ stěžují si. Čeští vědci jsou opatrnější. „Bez amatérských hledačů se neobejdeme,“ tvrdí někteří.

(...)

Objeveno náhodou

Jedním z nadšenců, který výzkumníkům pomohl, je například lékař Michal Moučka. V roce 2003 našel společně se svými syny nedaleko Kutné Hory stehenní kost dinosaura starou bezmála sto milionů let. „Byla to úplná náhoda. Už jsme se vraceli, když jsem zahlédl vyčnívající kousek kosti,“ vzpomíná na moment nálezu. Posléze ho předal paleontologům, kteří kosterní pozůstatek začali zkoumat. O čtrnáct let později přišli se zjištěním, že šlo o býložravého dinosaura. „Je to jediný exemplář druhu Burianosaurus augustai, nikde jinde se pozůstatek stejného dinosaura nenašel,“ uvedl tehdy Martin Mazuch z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Dalším nálezcem, který vědcům pomohl, byl pracovník botanické zahrady Petr Kolář. Ten v roce 2001 našel u Kosoře zbytky trilobita, o němž se vědci do té doby domnívali, že na našem území vůbec nežil. „Přestože je pro takové lidi sběratelství koníček, jsou v tomto oboru velmi často vzdělaní na vysoké úrovni. Část toho, co najdou, sice prodají na burzách, pokud ale najdou něco opravdu vědecky cenného, často nám to nezištně předají,“ pochvaluje si křehkou spolupráci Petr Budil.

(...)

Publikováno: Pondělí 25.03.2019 13:50