Kdo voní českým teenagerům? Čeští vědci řeší, jestli dětem nepřestávají vonět rodiče|ct24.cz | 12.1.2018 | Rubrika: Věda

Vědecký výzkum v minulosti naznačil, že blízcí biologičtí příbuzní mohou vonět hůř než neznámí lidé. Čeští vědci se pokusili ověřit, jestli je to pravda.

Vědci v několika studiích v poslední době upozornili, že v průběhu puberty, kdy dochází k sexuálnímu dospívání, se u člověka objevuje změna ve vnímání tělesných vůní příbuzných opačného pohlaví a ti nám přestávají příjemně vonět.

Averze k jejich tělesnému pachu by tak měla zabránit potenciálnímu křížení mezi blízce příbuznými jedinci. K jakým změnám v preferencích vůní ostatních tedy dochází u českých dětí v průběhu puberty?

(...)

Vědci z Přírodovědecké fakulty UK ve spolupráci s kolegy z Fakulty humanitních studií UK na toto téma vyzpovídali 219 dětí ve věku 10 až 15 let. Ty nejdříve podle standardizovaného testu určily, ve které fázi pubertálního vývoje se nachází, a poté vyplnily podrobný dotazník o tom, kdo jim voní a kdo nevoní.Co jim voní?

(...)

Publikováno: Pondělí 15.01.2018 14:00